Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie luzowania obostrzeń
- Czy obowiązuje godzina policyjna?
Godzina policyjna obowiązuje od 23:00 do 5:00 - Z jakich powodów dozwolone jest poruszanie się w czasie godziny policyjnej?
- w celach zawodowych do i z miejsc pracy za okazaniem formularza A, wypełnionego i podpisanego przez pracodawcę, który poświadcza konieczność podróżowania w wyżej wymienionych godzinach.
- w nagłych i pilnych celach , tj. do udania się do ośrodka medycznego, szpitala, apteki lub lekarza weterynarii w nagłych przypadkach medycznych oraz do udzielenia pomocy w nagłych wypadkach osobom, które nie są w stanie samodzielnie się zaopatrzyć lub które muszą się chronić.
- Czy nadal trzeba wysyłać sms’y przed wyjściem z domu?
Aplikacja do wysyłania wiadomości tekstowych pod numerem 8998 dotycząca wyjątkowych podróży zostanie zniesiona od 10 maja i nie ma ograniczenia co do liczby podróży na osobę dziennie.
Warunkiem udania się w niektóre miejsca jest jednak świadectwo szczepienia co najmniej jedną dawkę po upływie 3 tygodni, dowód na to, że dana osoba była chora na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy (uważa się osobę, u której wykryto wirusa w teście molekularnym lub szybkim teście antygenowym i która została zgłoszona przez laboratorium kliniczne lub jednostkę pobierającą próbki i podlegała procedurom Ministerstwa Zdrowia) lub jako rozwiązanie tymczasowe do czasu dalszego poszerzenia zakresu szczepień, obywatele w wieku 12 lat i starsi mają możliwość przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR lub szybkiego testu, ważnego przez 72 godziny (jeśli test odbywałby się w niedzielę o godzinie 10, byłby ważny do wtorku o północy) - W jakich miejscach konieczne jest przedstawienie dokumentów?
- Jadalnie (restauracje, kawiarnie, bary, bary z przekąskami itp.)
- Miejsca kultu religijnego
- Teatry zewnętrzne i wewnętrzne, kina i sale widowiskowe
- Centra handlowe i sklepy detaliczne
- imprezy towarzyskie, takie jak wesela, chrzciny i pogrzeby
- Siłownie, szkoły tańca i inne szkoły sportowe dla osób ćwiczących w pomieszczeniach
- Domy opieki, domy opieki, obiekty noclegowe dla przewlekle chorych i inne obiekty zamknięte
- Hotele i baza noclegowa dla turystów
- wiece przedwyborcze w teatrach / amfiteatrach, restauracjach, domach
- Konferencje, targi
- Kasyno
- Mecz finałowego Pucharu 15 maja przez kibiców, którzy będą oglądać mecz na żywo.
- W jakich miejscach przedstawienie dowodów nie jest wymagane?
- Fryzjerzy, salony kosmetyczne
- Firmy oferujące gry hazardowe i zakłady bukmacherskie
- Pchle targi, supermarkety, piekarnie, sklepy mięsne, sprzedawcy ryb, sklepy owocowe, minimarkety, kioski, apteki
- Plaże
- Wycieczki na świeżym powietrzu, tamy i ogrody zoologiczne.
- W jakiej formie należy przedstawić dowody?
- Dowód negatywnego wyniku testu na koronawirusa (PCR lub szybki test) jest przedstawiany w pierwszej fazie w formie drukowanej , przekazany przez prywatne laboratoriom kliniczne lub mobilne jednostkom poboru próbek Ministerstwa Zdrowia w formie oryginalnej.
- Karta Szczepień wydaną do Ośrodków Szczepień.
- W przypadku osób, które były zarażone COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, prezentowana jest pisemna informacja o zwolnieniu z kwarantanny.
- Kto jest odpowiedzialny za weryfikację posiadanych dokumentów?
Za kontrolę posiadania materiału dowodowego odpowiadają wyłącznie funkcjonariusze Policji lub właściwych ministerstw / departamentów w zależności od firm, za które odpowiadają.
Kierownicy firm / lokali nie odpowiadają za kontrolę dowodów, a obywatele nie mają obowiązku przedstawiania posiadanych dowodów osobom nieuprawnionym . - W jakich miejscach dozwolone są spotkania?
Spotkania są dozwolone w miejscach publicznych, takich jak parki, place, tamy, tereny piknikowe, plaże, chodniki, przystanie, ogrody zoologiczne itp., pod warunkiem, że nie przekraczają 10 osób na grupę, w tym nieletnich. - Czy można gromadzić się w domach?
Domowe spotkania są dozwolone dla maksymalnie 10 osób, w tym nieletnich. - Czy dozwolone są posiłki / obiady na wesela i chrzciny?
- Do 16 maja dozwolone są lunche / kolacje oraz wszelkie inne imprezy weselne i chrzciny z udziałem maksymalnie 10 osób, w tym osób niepełnoletnich.
- Od 17 maja 2021 r. obiady / kolacje mogą odbywać się TYLKO poza zorganizowanymi restauracjami, salami imprezowymi i hotelami, pod warunkiem, że uczestnicy będą siedzieć i przy maksymalnej liczbie uczestników 200 osób. Koktajle są zabronione.
- od 1 czerwca 2021 r., dopuszczono do prowadzenia posiłków / obiadów oraz w pomieszczeniach zamkniętych, organizację imprez oraz imprezy hotelowe na podstawie ustalonego harmonogramu.
- Czy dozwolone są nabożeństwa i inne formy kultu religijnego?
- Od 10 do 16 maja kościelne i inne formy kultu religijnego odbywają się w miejscach kultu religijnego z maksymalną liczbą 50 osób.
- Od 17 maja dozwolona jest obecność wierzących przy maksymalnej fizycznej obecności wynoszącej 30% pojemności miejsca kultu religijnego.
- Od 1 czerwca mogą być obecni wierzący z maksymalną fizyczną obecnością przy 50% pojemności.
- Czy dozwolone są ceremonie religijne (śluby, chrzciny, pogrzeby)?
- Ceremonie religijne (chrzciny, śluby, pogrzeby) z udziałem maksymalnie 10 osób są dozwolone do 16 maja.
- Od 17 maja maksymalna liczba osób na weselach, chrzcinach i pogrzebach w miejscach kultu religijnego wynosi 30% zapełnienia
- Czy wolno prowadzić działalność cateringową?
Dopuszcza się eksploatację wszystkich przestrzeni zewnętrznych następujących kategorii placówek gastronomicznych na podstawie stosownego protokołu:- restauracje,
- tawerny,
- kawiarnie,
- browary,
- bary i puby z przekąskami,
- kawiarnie
- jadalnie w obrębie galerii handlowych, stołówek i / lub klubów sportowych, klubów kulturalnych, klubów, stowarzyszeń itp.
Od 1 czerwca zezwolono na ponowne otwarcie działalności gastronomicznej w pomieszczeniach na podstawie protokołu zdrowotnego.
- Czy dozwolone jest prowadzenie galerii handlowych i sklepów detalicznych?
Dozwolone jest prowadzenie galerii handlowych i sklepów detalicznych. Jednocześnie dopuszcza się prowadzenie pozostałej części handlu detalicznego, w tym domów towarowych i sklepów wielkopowierzchniowych, z zachowaniem od 1 osoby na 10 m2. powierzchni użytkowej - Czy ponownie otwierają się salony fryzjerskie i kosmetyczne?
Tak, na podstawie protokołu zdrowotnego dopuszcza się prowadzenie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. - Czy mogą działać sale gimnastyczne, szkoły tańca i inne szkoły sportowe?
Tak, powyższe firmy są ponownie otwierane na podstawie dekretów, które były ważne do 25 kwietnia. - Jak działają firmy oferujące gry hazardowe i zakłady bukmacherskie?
Działalność firm hazardowych i bukmacherskich jest dozwolona zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Urzędu ds. Zakładów oraz pod warunkiem przestrzegania zasady 1 osoba na 10 m2, bez siedzenia w pomieszczeniu. Miejsca do siedzenia na zewnątrz są dozwolone. - W jaki sposób kasyna zostaną ponownie otwarte?
- Do 16 maja działalność kasyn jest zawieszona.
- Od 17 maja kasyna mogą działać na pełnych obrotach do 30% pojemności i na podstawie protokołu zdrowotnego.
- Od 1 czerwca zwiększa procent wypełnienia o 50%.
- Czy dozwolone jest korzystanie z basenów w celach sportowych?
Tak, korzystanie z basenów w celach sportowych jest dozwolone na podstawie protokołu zdrowotnego i wytycznych Cypryjskiej Organizacji Sportowej. - Czy dostęp do plaż jest dozwolony?
Tak, dostęp do bazy protokołów wdrożonej latem 2020 roku jest dozwolony. - Czy mogą funkcjonować place zabaw i parki rozrywki?
- Funkcjonowanie placów zabaw, wesołych miasteczek i parków rozrywki pozostaje zawieszone do 16 maja 2021 r.
- Od 17 maja 2021 r. Prowadzenie placów zabaw, parków rozrywki i parków rozrywki jest dozwolone na podstawie protokołu i tylko na terenach zewnętrznych, bez organizowania imprez towarzyskich.
- Czy dozwolone są konferencje i targi?
- Konferencje i targi są dozwolone od 16 maja.
- Dopuszcza się to od 17 maja 2021 r. pod warunkiem przestrzegania miary 30% obłożenia wewnętrznej powierzchni konferencji z zakazem koktajli.
- Od 1 czerwca 2021, obłożenie wynosi 50% kompletności.
- Czy dozwolone jest prowadzenie obozów?
Nie, prowadzenie obozów jest zabronione. - Czy dozwolony jest pobyt stałych mieszkańców Cypru w hotelach i obiektach turystycznych?
Od 10 maja stali rezydenci i obywatele Cypru mogą przebywać w hotelach i obiektach turystycznych, pod warunkiem przedstawienia dowodów, o których mowa w pyt. 3. - W jaki sposób nastąpi ponowne otwarcie szkół przy fizycznej obecności uczniów jednostek szkolnych?
Wszystkie poziomy edukacji zostaną wznowione od 10 maja przy fizycznej obecności uczniów. Zarówno pracownicy wszystkich jednostek szkolnych, jak i uczniowie gimnazjów, liceów i techników podlegają obowiązkowemu cotygodniowemu szybkiemu testowi. Uczniowie II stopnia Szkoły Podstawowej opcjonalnie przechodzą cotygodniowy szybki test.
Uczniowie gimnazjów, liceów i techników oraz pracownicy jednostek szkolnych wszystkich poziomów muszą przed powrotem w dniu 10 maja przejść test i przedstawić wynik negatywny z ważnością 72 godzin. - Jak działają korepetycje grupowe oraz zajęcia sportowe i społeczne dla dzieci w wieku 18 lat i poniżej?
Dozwolone są wszystkie zajęcia grupowe oraz zajęcia sportowo-towarzyskie dla dzieci do 18 roku życia na podstawie protokołu obowiązującego do 25 kwietnia tj. maksymalnie 7 osób łącznie z instruktorem (6 + 1). - Co w przypadku turystów? W jaki sposób mogą poruszać się po wyspie?
W przypadku turystów, dokumentem o którym mowa w punkcie 3. jest wersja elektroniczna lub papierowa CyprusFlightPass - Czy pracownicy nadal muszą robić cotygodniowe testy antygenowe?
Tak, podobnie jak przed 10.05.2021 osoby wracające do pracy są zobowiązane do robienia cotygodniowych testów antygenowych.
Z testów są zwolnione osoby w pełni zaszczepione a także te, które przyjęły minimum jedną dawkę szczepionki przynajmniej trzy tygodnie wcześniej.
Informujemy, że tekst będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych pytań w sprawie obostrzeń – zapiszcie sobie stronę w ulubionych.
Skomentuj