Cypr, śladem Grecji, chce aby 17. latkowie mogli brać udział w wyborach
Cypr realizuje plan obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 17 lat. Zmiana ma zostać wprowadzona przed wyborami parlamentarnymi w 2026 r.
Analitycy polityczni ostrzegają jednak, że sama reforma nie wpłynie pozytywnie na zaangażowanie młodzieży.
Rząd zatwierdził tę decyzję pod koniec stycznia , a prezydent Nikos Christodoulides nazwał ją wzmocnieniem demokracji.
Komisja ds. wewnętrznych parlamentu rozpoczęła badanie pakietu legislacyjnego rządu.
Według statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zmiana ta oznaczałaby dodanie około 7000 nowych wyborców, co stanowiłoby 1% elektoratu.
Jeśli jednak uwzględnić automatyczną rejestrację wyborców , całkowita liczba nowych uprawnionych do głosowania mogłaby wynieść 92000 .
Obniżenie wieku uprawniającego do głosowania do 17 lat, wraz z automatyczną rejestracją, może początkowo jedynie zwiększyć wskaźnik absencji – powiedział Yiannos Katsourides, adiunkt nauk politycznych na Uniwersytecie w Nikozji
Jego zdaniem na zachowanie wyborcze wpływa wiele czynników, w tym rodzina, szkoła, rówieśnicy i media społecznościowe.
Opierając się na doświadczeniach takich krajów jak Austria, Niemcy, Szkocja i Grecja, które obniżyły wiek uprawniający do głosowania, Katsourides stwierdził, że reforma zazwyczaj prowadzi do większego skupienia się w kampanii wyborczej na edukacji, środowisku, możliwościach zatrudnienia i stypendiach studenckich.
Analityk polityczny Christophoros Christophorou powołał się na precedens historyczny, zauważając, że gdy w 2001 r. Cypr obniżył wiek uprawniający do głosowania z 21 do 18 lat, liczba osób rejestrujących się do głosowania spadła poniżej oczekiwań, a wskaźnik absencji znacznie wzrósł.
Działania administracyjne rozszerzają prawa, ale nie wystarczają, aby wzmocnić uczestnictwo – powiedział Christophorou
Jego zdaniem brak zaangażowania młodzieży niepowodzeniu polityków w rozwiązywaniu podstawowych problemów społecznych.
Eksperci twierdzą, że reforma wymaga od partii politycznych opracowania nowych kanałów komunikacji i podejść politycznych odpowiadających potrzebom młodzieży. Ostrzegają, że bez znaczących środków politycznych i społecznych zmiana może po prostu doprowadzić do wyższego wskaźnika absencji.