Nikozja ma się stać do 2030 roku „15 minutowym” miastem – dostęp do kluczowych usług ma zająć maksymalnie kwadrans
Nikozja przedstawiła kompleksowy plan zrównoważonej mobilności miejskiej o wartości 192 mln euro, którego celem jest przekształcenie systemu transportowego do 2030 roku.
Ambitny plan ma na celu zmniejszenie uzależnienia miasta od samochodów, które obecnie odpowiadają za ponad 85% wszystkich podróży, a jednocześnie promowanie transportu publicznego i zrównoważonych opcji mobilności.
Plan zatwierdzony przez Urząd Ochrony Środowiska zakłada, że Nikozja stanie się „ 15-minutowym, wielordzeniowym miastem ”, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać dostęp do kluczowych usług w ciągu kwadransa pieszo, rowerem lub transportem publicznym.
Oczekuje się, że całkowita wartość inwestycji do 2030 r. osiągnie 201,52 mln euro, uwzględniając inflację, a prognozowane korzyści społeczne, w tym wartość rezydualna infrastruktury, szacowane są na 453,79 mln euro w ciągu sześciu lat.
Główne projekty infrastrukturalne obejmują 111 mln euro na renowację centrów historycznych i handlowych, takich jak stare centrum Strovolos i centra handlowe Nikozji i Lakatamii. Ponadto 46 mln euro zostanie przeznaczone na ulepszenia transportu publicznego, a 13 mln euro na rozwój infrastruktury rowerowej.
Program zakłada znaczące zmiany w ograniczeniach prędkości, a także wprowadzenie nowych stref ograniczenia prędkości do 30 km/h w kilku dystryktach, w tym Aglantzia, w obrębie murów Nikozji, Kaimakli i Pallouriotissa. Koszt programu wyniesie 2,9 mln euro.
Obecnie korzystanie z transportu publicznego w Nikozji wynosi zaledwie 2-4%, a rower i piesi poruszają się pieszo przez kolejne 4%. Nowy plan ma na celu rozwiązanie problemów wynikających z nadmiernego korzystania z pojazdów prywatnych, w tym zanieczyszczenia powietrza, hałasu, wypadków drogowych i nielegalnego parkowania.
Inicjatywa ta jest zgodna z zaktualizowanym Cypryjskim Narodowym Planem Energetycznym i Klimatycznym, który zakłada 30-procentową redukcję liczby pojazdów prywatnych napędzanych benzyną i autobusów z silnikiem Diesla, zastępując je elektrycznymi alternatywami do 2030 r. Cała flota autobusowa stolicy ma być w pełni elektryczna do tego samego roku.
Ważnym elementem jest nowa, 32-kilometrowa, czteropasmowa autostrada obwodowa łącząca autostrady Nikozja-Limassol, Nikozja-Troodos i Nikozja-Palaichori, zaprojektowana jako obwodnica kompleksu miejskiego.
Do ważniejszych projektów drogowych zalicza się modernizację centralnej osi Tseri za kwotę 7 mln euro oraz ulepszenie alei Argyroupoleos, Ippocratous i Tseri w dystryktach Lakatamia i Strovolos za kwotę 31 mln euro.
Plan obejmuje wiele gmin, w tym Nikozję, Agios Dometios, Strovolos, Engomi, Lakatamia, Tseri, Geri, Aglantzia, Latsia i Dali, a także kilka społeczności na większym obszarze miejskim.
Do najważniejszych osiągnięć infrastrukturalnych zalicza się:
- Renowacja ośmiu centrów historycznych (Strovolos, Lakatamia, Agios Dometios, Agioi Omologites, Nikozja, Aglantzia, Engomi, Kaimakli)
- Wdrożenie kontrolowanych stref parkowania z opłatami podwyższonymi
- Rozwój dużych projektów komercyjnych, w tym przebudowa starego stadionu GSP
- Utworzenie trzynastu nowych tras rowerowych, w tym połączeń uniwersyteckich
- Ulepszenie dwudziestu inicjatyw w zakresie transportu publicznego, w tym nowych tras okrężnych
Władze miejskie poinformowały, że plan będzie można dostosować do nieoczekiwanych zmian wpływających na mobilność w mieście, a także do wniosków zdobytych w trakcie wdrażania.