ExxonMobil planował pierwszy odwiert rozpoznawczy na Glafkosie latem 2020 roku, drugi – zimą. Teraz przełożył je na wrzesień i prawdopodobnie grudzień 2021 roku. Firma planowała też trzeci odwiert w 2021 roku. Ten został przesunięty na rok 2022. Wcześniej w marcu koncern ten ogłosił też, że zredukuje o 30 procent swoje nakłady inwestycyjne na rok 2020.
Podobny ruchy wykonał także włoski koncern Eni, który oświadczył, że planuje rewizję wszystkich swoich projektów na lata 2020-2021.
Według ministra ds. energii Yiorgosa Lakkotrypisa, rząd cypryjski rozpoczął już pracę nad dostosowaniem swoich planów energetycznych do zaistniałej sytuacji. Minister przyznał jednak, że to, co się dzieje, wiele skomplikuje, w tym również plany dotyczące budowy gazociągu wschodnio-śródziemnomorskiego (EastMed), mającego dostarczać gaz z Izraela i Cypru do UE.
Okazuje się więc, że spodziewany na napływ gotówki do budżetu Cypru trzeba będzie jeszcze poczekać.
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 18)