Jak poinformował Burmistrz Larnaki, Andreas Vyras, tegoroczny Kataklismos na 99% będzie odwołany.
W tym roku największy festiwal w Larnace miał odbyć się 8 czerwca. Zwykle w weekend poprzedzający, odbywają się liczne imprezy, koncerty, promocja i sprzedaż lokalnych i ręcznie robionych produktów.
Pomimo tego, że Larnaka odwołuje święto w planowany terminie, nie wykluczone jest że odbędzie się ono dwa miesiące później. Partia Akel proponuje przeniesienie wszystkich zaplanowanych wydarzeń kulturalnych na wrzesień.
Przypomnijmy jeszcze że Kataklismos odbywa się w innych nadmorskich miejscowościach, ten w Larnace jest jednak największy i kilka lat temu został umieszczony na liście UNESCO w kategorii podtrzymywania tradycji.
Festiwal Powodzi, czyli Kataklismos, obchodzony jest tego samego dnia, w którym w Polsce obchodzone jest Zesłanie Ducha Świętego. Symbolizuje koniec potopu, czyli dnia kiedy Noe na niebie zobaczył gołębia, zwiastującego zbliżający się ląd.