Czy Europa dołoży się do budowy kolei na Cyprze? Potrzeba około 1,5 mld euro.
Kolej jest o wiele bardziej realną opcją dla Cypru niż systemy tramwajowe, powiedział minister transportu Yiannis Karousos w wywiadzie, w którym przedstawił przegląd szeregu rozwiązań chronicznych problemów z ruchem na wyspie w nadchodzących latach.
W wywiadzie dla Cypryjskiej Agencji Informacyjnej Karousos powiedział, że plany mają na celu znaczną poprawę, a nawet rozwiązanie problemów z ruchem drogowym na Cyprze.
Zdaniem ministra problem zakorkowanych miast zostanie rozwiązany poprzez instalacje inteligentnych sygnalizacji świetlnych a także rozbudowie sieci komunikacji miejskiej. Jako przykład podał Nikozję:
Autobus będzie płynnie kursował z jednego końca Nikozji na drugi – a nie na odcinkach – jak to ma miejsce dzisiaj.
Karousos powiedział, że kolej jest bardziej prawdopodobna niż tramwaj – projekt musi jednak zdobyć finansowanie europejskie. Jego zdaniem kolej można zainstalować wzdłuż autostrady bez konieczności wywłaszczania i zakupu nowych gruntów. Jednak przeprowadzone już badanie pokazuje, że bez dofinansowania nie jest to możliwe – rozmowy trwają.
Z badania wynika, że można zbudować kolej, która połączy miasta z lotniskami i portami, i oczywiście są perspektywy na jej sfinansowanie, ale oczywiście byłby to monumentalny projekt, który przekroczy 1,5 mld euro
W międzyczasie należy znaleźć inne rozwiązania dla ruchu. Obejmuje one obwodnicę Nikozji, której cena wynosi 75 mln euro. Modernizowane są też inne drogi, a jedną z najważniejszych będzie przedłużenie autostrady Nikozja – Palechorio do Agros i Kyperounda.
Jego zdaniem kiedy ta sieć zostanie ukończona, będzie można podróżować z Limassol do Nikozji przez obszary górskie, korzystając z autostrady.
Jeśli chodzi o problemy w centrach miast, Karousos powiedział, że instalacja inteligentnych sygnalizacji świetlnych również przyczyni się do ułatwienia ruchu – według badań stwierdzono, że w krajach, w których zainstalowano określone systemy, nastąpił spadek ruchu. Zaznaczył, że technologia jest już stosowana na rondzie Ayia Fyla, gdzie pomiary wykazały, że przewidywany czas przejazdu w północnej części ruchu został skrócony o co najmniej 50 proc.
Karousos wspomniał też, że jednocześnie pojawi się kolejny „inteligentny” system, w skład którego wchodzą czujniki, kamery i elektroniczne znaki wzdłuż autostrad, przez które kierowcy będą informowani komunikatami o problemach związanych z ich podróżą.
Minister powiedział, że mają już wyniki z systemu radarów drogowych ze zmniejszeniem liczby wypadków.
Omawiany system jest ważnym narzędziem, które obecnie posiadamy, mającym na celu zapobieganie i zapobieganie wykroczeniom drogowym, co przełoży się na dalsze ograniczenie kolizji drogowych – powiedział.
Pierwszych 16 kamer mobilnych i kolejnych 20 kamer stacjonarnych umieszczono w sześciu lokalizacjach w Nikozji i Limassol.
Celem systemu jest proaktywne działanie i zapobieganie naruszeniom, a nie pozasądowe pobieranie kar – dodał.
Miejsca, w których odbywa się instalacja, to miejsca, które policja określiła jako czarne lub problematyczne. To ważne i widać to po statystykach, że na całym Cyprze spada liczba kolizji drogowych.
Otwartym pozostaje jednak pytanie kiedy plany zostaną zrealizowane…