Wstrzymano naliczanie kar za rejestrację ostatecznych beneficjentów rzeczywistych (UBO) – wina leżała po stronie rejestratora
System rejestracji ostatecznych beneficjentów rzeczywistych (UBO) w Rejestrze Spółek umożliwi firmom zamieszczanie informacji bez płacenia kar nałożonych 1 stycznia za ich niezastosowanie.
Sekretarz i ministerstwo handlu znalazły się pod silną presją ze strony organizacji zawodowych, w tym Izby Adwokackiej, Izby Handlowej (Keve), stowarzyszenia księgowych (Selk) i Cypryjskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Biznesu, a także ze strony zastępców wszystkich stron , o dokonanie przeglądu swojej polityki, która doprowadziła do nałożenia wysokich kar finansowych na przedsiębiorstwa.
Na każdego beneficjenta rzeczywistego, który nie zamieścił tej informacji na platformie utworzonej przez Rejestratora Spółek do dnia 1 stycznia 2024 r., nałożono karę w wysokości 200 euro oraz 100 euro za każdy kolejny dzień. Na przykład firma posiadająca jednego UBO, która nie zarejestrowała się na platformie do piątku, byłaby winna państwu 1300 euro.
Do piątku system nie pozwalał na publikację tej informacji firmie, która wcześniej nie uiściła należnej kwoty kar. W przypadku firmy posiadającej pięciu UBO kary do piątku wyniosą 5500 euro. Prawo dotyczące UBO dotyczy 200 000 przedsiębiorstw zarejestrowanych na Cyprze.
Przed piątkową decyzją Ciakkis ostrzegał, że „firmy nie będą w stanie zapłacić kar, które zostaną naliczone, co spowoduje inne problemy”.
Wszystko to uległo zmianie wraz z ogłoszoną w piątek decyzją, a firmy będą mogły zamieszczać swoje UBO bez płacenia należnych kar. Nie było jasne, czy kary będą nadal musiały zostać zapłacone na późniejszym etapie. Prawdopodobnie o tym zadecydują sekretarz i ministerstwo handlu po konsultacjach z grupami zawodowymi.
Problem stworzył Rejestrator, który w zeszłym roku zmienił platformę. Platforma do rejestracji UBO przedsiębiorstw została pierwotnie utworzona w 2022 r., zgodnie z dyrektywą UE. W 2023 r. Rejestrator opracował nową platformę, która jednak ze względów technicznych nie mogła przenieść danych ze starej platformy, co oznaczało, że wszyscy musieli zarejestrować się ponownie.
Zarejestrowane firmy miały czas do końca lutego na rejestrację na nowej platformie, po zabezpieczeniu kodów dostępu z Centrum Obsługi Obywateli (Kep). Tymczasem, według doniesień, Kep nie był w stanie zaproponować spotkań przed marcem.
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 18)