Dokładnie za tydzień mija termin dobrowolnej spłaty zaległych mandatów – potem będzie drożej
Okres spłaty zaległych mandatów pozasądowych rozpoczął się 8 stycznia 2025 r. i potrwa do 31 marca 2025 r. – poinformowała policja w oświadczeniu, zaznaczając, że po upływie tego okresu, jeśli właściciel pojazdu nie zapłaci mandatu pozasądowego nałożonego na niego za wykroczenie lub wykroczenia zarejestrowane przez System Znakowania Fotograficznego, zostanie utworzony wniosek karny i bez dalszej zwłoki zostanie wszczęte przeciwko niemu postępowanie karne.
Policja zauważa, że w związku z wykroczeniami drogowymi zarejestrowanymi przez System Sygnalizacji Świetlnej, w toku jest duża liczba pozasądowych mandatów (formularze GL 276A), których właściciele pojazdów zamieszanych w te wykroczenia nie otrzymali.
Sprawy dotyczą okresu od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2024 r. Właściciele pojazdów proszeni są o sprawdzenie, czy ich pojazd został zarejestrowany przez System Sygnalizacji Świetlnej, a następnie uregulowanie wszelkich nierozstrzygniętych kwestii.
Jak już wspomniano, proces identyfikacji i zapłaty grzywien pozasądowych wygląda następująco:
1. Zainteresowana strona może odwiedzić stronę internetową firmy kontraktującej (www.CyCameraSystem.com.cy) i zarejestrować się:
- numer rejestracyjny jego pojazdu
- numer dowodu osobistego, numer rejestracyjny yellow slip (ARC) lub numer firmy/przedsiębiorstwa, w zależności od przypadku.
Następnie będzie mógł ustalić
- czy toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w trybie pozasądowym,
- liczbę toczących się postępowań karnych w trybie pozasądowym
- numer seryjny każdego postępowania karnego w trybie pozasądowym.
Jeśli zainteresowana strona chce dokonać natychmiastowej płatności, może odwiedzić stronę internetową policji (www.police.gov.cy) i postępować zgodnie z odpowiednią procedurą.
Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat naruszenia, można skontaktować się w dowolnym dniu roboczym, dzwoniąc pod numer telefonu 80008009, w godzinach 8:00-17:00, aby uzyskać kod mandatu pozasądowego i dostęp do szczegółów naruszenia, które zostaną umieszczone na stronie internetowej firmy, która zawarła umowę.
Jednocześnie, jeśli ktoś napotka jakiekolwiek problemy związane z płatnością lub rejestracją danych, może skontaktować się pod tym samym numerem telefonu (80008009).
W przypadku gdy właściciel pojazdu ustali, że w momencie odnotowania wykroczenia to nie on prowadził pojazd, może być prawnie zobowiązany do wskazania kierowcy.
Rekomendację kierowcy można przekazać bezpośrednio, drogą elektroniczną, na tej stronie internetowej, bez konieczności angażowania się w proces biurokratyczny.
Należy zauważyć, że zgodnie z ustawą o wykroczeniach drogowych (korzystanie z urządzeń fotograficznych i inne powiązane kwestie) właściciel jest zobowiązany ujawnić (w tym przypadku) za pośrednictwem odpowiedniego dokumentu rejestracyjnego dane osoby, która prowadziła jego pojazd w momencie odnotowania wykroczenia.
W przypadku gdy zarejestrowany właściciel nie poda żadnych informacji dotyczących tożsamości kierowcy, jest on winny popełnienia przestępstwa na podstawie artykułu 21 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o pojazdach mechanicznych i ruchu drogowym. 86/72.
Okres spłaty zaległych grzywien pozasądowych rozpoczął się 8 stycznia 2025 r. i potrwa do 31 marca 2025 r. Po upływie tego okresu, w przypadku gdy właściciel pojazdu nie zapłaci grzywny pozasądowej nałożonej na niego za naruszenie lub naruszenia, które zostały zarejestrowane przez System Oznakowania Fotograficznego, zostanie utworzony akt karny i będzie on podlegał ściganiu karnemu bez dalszej zwłoki.