„Daily Telegraph” informuje o ataku obcych gatunków ryb na cypryjskich wodach
Na cypryjskich wodach pojawia się coraz więcej obcych gatunków ryb. Coraz częściej można spotkać skrzydlice czy też rozdymki.
Korespondent brytyjskiej gazety rozmawia z rybakami, którzy przybycie ryb określają jako „katastrofę”, ponieważ jest to tak agresywna ryba, że pożera ryby w sieciach. Jeśli chodzi o skrzydlicę, zauważa się, że jeśli zmieni się percepcja i ludzie skupią się na jej smaku, może to stać się atutem dla Cypru, który cierpi z powodu przełowienia rodzimych gatunków ryb.

Jak podkreślają eksperci, fauna morska na Cyprze i stopniowo w pozostałej części Morza Śródziemnego uległa zmianie, a coraz więcej ryb tropikalnych pojawia się i dominuje.
Wynika to z faktu, że temperatura Morza Śródziemnego, którego Cypr określany jest jako „próg”, rośnie o 20% szybciej niż wzrost średniej temperatury na świecie. W rzeczywistości, według World Wide Fund for Nature, Morze Śródziemne zasadniczo zamienia się w morze tropikalne, co przypomina o niebezpieczeństwie zmiany klimatu.
Jednocześnie poszerzenie Kanału Sueskiego zmieniło zawartość soli w wodach Morza Śródziemnego, nie uniemożliwiając już migracji takich ryb.
Według przedstawiciela Cypryjskiego Departamentu Rybołówstwa niektórzy rybacy na Cyprze zgłaszają obecnie, że nawet wszystkie złowione przez nich ryby to gatunki obce. Dodaje, że gatunków tych nie da się już wytępić, ale można zrobić plan zarządzania nowo tworzonymi danymi.
Jedno jest pewne – skrzydlice pięknie wyglądają pod wodą…