74% pracowników na Cyprze nie potrafi odłożyć pieniędzy i nie ma żadnych oszczędności – wynika z badania związków zawodowych
Cypryjska Konfederacja Pracowników (SEK) zaapelowała do rządu o pilne podjęcie działań w sprawie płac po tym, jak badanie wykazało, że 75% pracowników jest niezadowolonych ze swoich wynagrodzeń, a 62% ma problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych.
Z badania przeprowadzonego przez IMR/Uniwersytet w Nikozji wynika, że tylko 7% pracowników twierdzi, że żyje wygodnie za swoje obecne dochody, podczas gdy 70% czuje się niepewnie finansowo.
Krajowa konferencja SEK odrzuciła „neoliberalne podejście” Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ostrzegła, że konkurencyjność gospodarcza Cypru jest zagrożona przez „erozję płac spowodowaną inflacją”, a nie przez dodatek za utrzymanie (ATA) lub podwyżki płac.
Badanie wykazało, że 23% pracowników ma trudności z zakupem niezbędnych artykułów co miesiąc , a 74% nie potrafi zaoszczędzić pieniędzy. Prawie wszyscy pracownicy (98%) wyrazili obawy, że krajowa płaca minimalna jest niewystarczająca, aby pokryć podstawowe potrzeby życiowe.
Pomimo nominalnej poprawy poziomu płac, potwierdzono spadek siły nabywczej, co powoduje powtarzające się trudności lub niemożność pokrycia podstawowych potrzeb
Badania związku ujawniły, że 24% pracowników otrzymuje płacę minimalną, natomiast 13% zarabia mniej. Ponadto 17% pracowników zgłosiło wydłużenie godzin pracy po wprowadzeniu ustawodawstwa o płacy minimalnej.
Co więcej, 68% pracowników zgłasza poważną dyskryminację płacową na rynku pracy, przy czym najbardziej narażeni są młodsi pracownicy i kobiety, nawet jeśli zajmują identyczne stanowiska, mają takie same kwalifikacje i doświadczenie.
SEK zaapelował o podjęcie działań obejmujących rozszerzenie układów zbiorowych na wszystkich pracowników, pełne przywrócenie dodatku z tytułu kosztów utrzymania, rewizję płacy minimalnej, skuteczniejsze egzekwowanie przepisów dotyczących dyskryminacji płacowej oraz przyspieszenie reform podatkowych i emerytalnych.
Związek zawodowy, który obecnie reprezentuje ponad 50 tys. członków z różnych sektorów gospodarki, ostrzegł, że nie zgodzi się na podejście, które „obniża poziom życia pracowników” lub zagraża stosunkom pracy.
Pracownicy i społeczeństwo nie mogą czekać i musi to zrozumieć całe państwo
Związek zasugerował, że jeśli nie zostaną podjęte szybkie działania, może dojść do niepokojów pracowniczych.
Federacja wyraziła również zaniepokojenie potencjalnymi konsekwencjami „wojny handlowej narzuconej przez prezydenta Trumpa”, stwierdzając, że nie powinny one obciążać pracowników, i wezwała UE do interwencji w celu ustabilizowania gospodarki.