Prywatna firma zaproponowała cypryjskiemu rządowi zasiewanie chmur w celu zwiększenia ilości opadów
Firma z siedzibą na Cyprze twierdzi, że opracowała technologie zarządzania pogodą i systemy sztucznego deszczu, które zostały pomyślnie wdrożone w innych krajach. Twierdzi, że może przynieść opady deszczu na Cypr w dowolnym miesiącu (lipiec, sierpień itd.), a także obniżyć temperaturę powietrza o 3-5 stopni Celsjusza.
Philelenews zwrócił się o oficjalną odpowiedź do Ministerstwa Rolnictwa. Urzędnicy stwierdzili, że Cypr rozważał możliwość zastosowania metody zasiewania chmur w celu zwiększenia opadów, jednak ze względu na nie do końca przewidywalną skuteczność tej metody, a także brak wystarczających danych badawczych potwierdzających jakiekolwiek korzyści, nie przystąpił do jej wdrożenia.
Jak wyjaśnia Ministerstwo, koncepcja zarządzania pogodą i sztucznymi opadami deszczu poprzez zasiewanie chmur jest rozważana od dziesięcioleci, ale jej zastosowanie pozostaje ograniczone, a jej skuteczność zależy od licznych parametrów, które nie zostały odpowiednio zbadane w przypadku Cypru.
Eksperymentalne zastosowania zasiewania chmur przeprowadzono na Cyprze w latach 1972 i 1973 w celu rozwiązania problemu niedoboru wody. Niemniej jednak wyniki nie były szczególnie zachęcające, ponieważ powodzenie tej techniki wymaga obecności odpowiednich chmur, tj. przechłodzonych, wilgotnych i bogatych w parę wodną.
„W gorącym i suchym klimacie, takim jak na Cyprze, nie zawsze występuje wymagana pokrywa chmur, zwłaszcza w okresie letnim” – stwierdza Ministerstwo Rolnictwa.
Choć istnieją twierdzenia, że opady deszczu można wywołać nawet w miesiącach letnich, opisana metoda nie pozwala na stworzenie pokrywy chmur od podstaw.
Ministerstwo podkreśla, że w odniesieniu do obniżenia temperatury o 3-5°C poprzez zasiewanie chmur, może ono mieć miejsce lokalnie i pośrednio, pod warunkiem że wcześniej wystąpiły opady deszczu.
„Obniżenie temperatury może być spowodowane parowaniem wody i redukcją długofalowego promieniowania przychodzącego” – dodaje. Jednak nie ma żadnych opublikowanych danych naukowych potwierdzających, że zasiewanie chmur może prowadzić do znaczącej i trwałej redukcji temperatury.
Według Ministerstwa, zasiewanie chmur jest stosowane na Bliskim Wschodzie, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z drugiej jednak strony, wiele krajów, które przeprowadziły podobne eksperymenty, w tym Izrael, zaprzestało ich stosowania z powodu nieskutecznych wyników i braku udowodnionej skuteczności.