Będąc na Cyprze mamy dostęp do owoców, które w Polsce nazywalibyśmy egzotycznymi. Tutaj rosną na drzewach jak w Polsce jabłka.
Nazwa awokado pochodzi od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków oznacza „drzewo na którym rosną jądra”. Geneza tej nazwy ściśle wiąże się z kształtem owocu oraz jego domniemanymi właściwościami afrodyzjaku. Natomiast ze względu na swoją chropowatą, zieloną skórę określany jest niekiedy jako gruszka aligatora.
Niektórzy podchodzą do tego owocu dość sceptycznie. Awokado ma niewielkie walory smakowe i aromatyczne. Jednak jego miąższ, a nawet pestka, kryją w sobie ogromne pokłady tłuszczów, witamin i minerałów dobroczynnych dla organizmu i zdrowia człowieka.
Jeśli uważacie, że nie lubicie, proponujemy spróbować jeszcze raz i połączyć go z łososiem.
Jeśli nie przepadacie za łososiem, to może awokado z jajkiem? Pyszna pasta jajeczna z awokado, szczypiorkiem, odrobią pieprzu, soli i cytryny. Pyszna na kanapkę. A może guacamole? Wystarczy rozgnieść awokado widelcem, do tego drobno siekana czerwona cebulka, odrobina świeżej kolendry, oliwy z oliwek, soku z cytryny, sól i chilli. Pyszny dip na pieczywo, z tortillą czy z grilowanym mięsem.
Chociaż awokado należy do kalorycznych przysmaków, to jest dobrym produktem dla osób odchudzających się.
Awokado zawiera bardzo duże ilości tłuszczu, ale ten tłuszcz to samo zdrowie. Tłuszczowe kwasy oleinowe, których w awokado przeciętnej wielkości jest aż około 40 g, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, a przez to chronią serce, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Kwas oleinowy jest znany również jako składnik przeciwdziałający występowaniu i rozwojowi nowotworów piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn.
Awokado to także skarbnica witamin C, E i A, które są silnymi przeciwutleniaczami i potrafią skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do powstawania zmian nowotorowych. Duża zawartość witamin z grupy B oraz potasu korzystnie wpływa na układ nerwowy. Awokado dostarcza też kwas foliowy, przeciwdziałający występowaniu wad rozwojowych płodu, dlatego też jedzenie tego owocu jest szczególnie polecane kobietom w ciąży.
Jeżeli zależy nam na wyborze dojrzałego awokado, szukajmy owoców o ciemniejszej skórce. Jej kolor będzie zależał od odmiany. Może być zarówno ciemnozielona, ciemnobrązowa, jak i czarna. Każdy owoc należy dokładnie obejrzeć, czy nie ma ciemnych plam, ponieważ oznaczają one, że przebarwienia będą się również znajdowały w środku i owoc może się nie nadawać do spożycia.
Dojrzały owoc rozpoznamy również po tym, że będzie on dość miękki. Skóra powinna się delikatnie ugiąć, ale jednocześnie stawić delikatny opór.
A wy jakie macie ulubione przepisy na awokado?
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 17)