„Płaca minimalna zostanie wprowadzona „w nadchodzących miesiącach” – poinformował przedstawiciel rządu
Podczas ostatniego, wtorkowego spotkania przedstawicieli rządu, związków zawodowych oraz przedsiębiorców nie podjęto żadnych decyzji w sprawie ustalenia płacy minimalnej. dalsza dyskusja i ustalenia mają być kontynuowane z nowym ministrem pracy Kyriacosem Koushosem.
W najbliższych tygodniach powinniśmy spodziewać się zakończenia dialogu pod kierownictwem ministra pracy i ubezpieczeń społecznych, a zaraz potem możemy podejmować wszelkie decyzje jako rząd – powiedział rzecznik rządu Marios Pelekanos
Prezydent zapewnił, że w najbliższym czasie rząd podejmie wiążące decyzje w tej sprawie.
Na spotkaniu strony przedstawili swoje poglądy, które pokazały, zdaniem rzecznika, że są punkty, w których występują różnice, a także punkty, w których występują zbieżności.
Według Cypryjskiej Agencji Prasowej związki zawodowe Sek, Peo i Deok skrytykowały organizacje pracodawców Keve i Oev za odejście od ram ustalonych podczas rozmów z nieżyjącą już minister pracy Zetą Emilianidou.
Zdaniem organizującego spotkanie prezydenta płaca minimalna będzie oparta na wyliczeniach urzędu statystycznego, który ustalił medianę płacy na 1573 euro natomiast dotychczasowe dyskusje opierały się na obliczeniach EU-SLIC, które są o 9 procent wyższe i wynoszą 1727 euro.
Płaca minimalna powinna wynieść 50-60% mediany.
Uzgodniono, że dyskusja zostanie zakończona najpóźniej do sierpnia.
Okazuje się więc, że jeżeli najniższe wynagrodzenie wyniesie 60% mediany to kwotowo będzie równe kwocie 943,80€ miesięcznie. Oczywiście brutto.
Związki zawodowe twierdzą, że nie wyrażą zgody na tak niską kwotę minimalną, która ich zdaniem, jest nawet niższy od granicy ubóstwa.
Faktycznie trudno sobie wyobrazić zarobek w tej wysokości dla samotnej osoby. Być może starczy na wynajem mieszkania, ale co z innymi opłatami i życiem?
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 18)