W ciągu ostatniego tygodnia doszło do 30 trzęsień ziemi, z czego trzy były odczuwalne na wyspie.
W regionie Cypru odnotowano wzrost aktywności sejsmicznej. Mieszkańcy byli szczególnie zaniepokojeni wstrząsami, które miały miejsce pod koniec zeszłego tygodnia i były odczuwalne w Limassol oraz Pafos. Po nich nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych.
Według ekspertów ostatnie wstrząsy sejsmiczne są wynikiem trwającej aktywności obserwowanej w ostatnich latach.
Średnio co roku w regionie odnotowuje się około dwóch tysięcy trzęsień ziemi, z czego tysiąc ma charakter lokalny. Jednak tylko 1% tych wstrząsów jest odczuwalnych.
Według „Reportera”, cytującego sejsmologa i starszego geologa Silvana Pileidou z Departamentu Służby Geologicznej, skutki ostatnich trzęsień ziemi odczuli przede wszystkim mieszkańcy górnych pięter wieżowców.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy na rozległym terytorium Cypru odnotowano około tysiąca trzęsień ziemi, z czego 15 było słabo odczuwalnych – ich magnitudy wahały się od 2,5 do 4,7.
Aktywność sejsmiczną na wyspie obserwuje się od 2021 r.
Naukowcy szczególnie podkreślają silne trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1 listopada 2022 r. w obszarze morskim Akamas, po którym w kolejnych miesiącach nastąpiła znacząca aktywność post-sejsmiczna.
Zanotowano również serię trzęsień ziemi o trwałych sekwencjach i aktywacji wielu uskoków lądowych, głównie w Pafos, Limassol i Famaguście, a także pod wodą, głównie na południu, zachodzie i północnym zachodzie wyspy.