Wypadki nurkowe odnotowały znaczny wzrost w ostatnich latach, a większość dotyczy osób dotkniętych chorobą dekompresyjną i wymagających tlenoterapii, poinformowała państwowa organizacja służby zdrowia (Okypy).
Wypadki zostały zarejestrowane podczas nurkowania rekreacyjnego lub nurkowania w ramach operacji wojskowych, w przemyśle naftowym i gazowym, w pracach portowych, a także w obiektach do hodowli ryb. Większość osób uczestniczących w takich wypadkach wykazuje objawy „choroby nurka”, schorzenia, które prowadzi do konieczności zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT).
Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda podawania 100% tlenu w środowisku o ciśnieniu wyższym od atmosferycznego. Tlen podawany jest w specjalnych komorach, a ciśnienie wewnątrz komory zwiększane jest poprzez wprowadzenie sprężonego powietrza, natomiast pacjentom podaje się tlen przez specjalną maskę.
Jedyny w pełni wyposażony oddział na Cyprze działa 24 godziny na dobę na oddziale tlenoterapii hiperbarycznej szpitala ogólnego w Famaguście – posiada on komorę dekompresyjną i oferuje opiekę szpitalną.
Oddział obsługiwany jest przez specjalistę patologa ze specjalizacją z medycyny hiperbarycznej oraz cztery pielęgniarki z odpowiednim doświadczeniem na OIT, OIOM i klinikach chirurgicznych oraz posiada najnowocześniejszy system HAUX, oferujący możliwość jednoczesnego leczenia czterech pacjentów.
Jak twierdzi nasza polska instruktorka Agata Rudecka z Protaras, najważniejsze jest odpowiednie szkolenia i zabezpieczenie całego nurkowania.
Jest kilka prostych zasad, których należy się stosować aby nurkowanie było przyjemnością a nie stresem co grozi wypadkiem.
Należy także pamiętać aby odpowiednio zaplanować nurkowanie – nie może ono się odbyć zbyt szybko przed i po lotem samolotem.
To jak może wyglądać Wasze pierwsze, bezpieczne nurkowanie na Cyprze pod okiem wykwalifikowanych instruktorów pokazaliśmy na naszym filmie.