Nowa ustawa natychmiast wywołała gorące dyskusje. Przeciwnicy twierdzą w szczególności, że projekt naraża organizatorów zakładów sportowych na ryzyko finansowe, a jednocześnie zachęca kluby piłkarskie do nieodpowiedzialnego podejścia do zarządzania funduszami.
Co jest istotą ustawy?
Istotą przyjętej ustawy jest to, że licencjonowani bukmacherzy będą teraz płacić zwiększoną kwotę podatku – nie 3% jak dotychczas, ale 4,5% zysku netto. Środki wpływające do skarbu państwa zostaną przeznaczone na wsparcie klubów piłkarskich i wydarzeń sportowych. Pieniądze będą rozdzielane według uznania Cypryjskiego Związku Piłki Nożnej.
Na nowej ustawie skorzysta w sumie około 97 różnych klubów piłkarskich.
Jak wpłynie to na polskich piłkarzy
Eksperci twierdzą, że mogą nastąpić niewielkie zmiany dla polskich entuzjastów zakładów sportowych, ale nie należy spodziewać się znaczących innowacji na dużą skalę. Podwyższenie stawki podatkowej dla licencjonowanych bukmacherów jest powszechną praktyką: w ten sposób państwo stara się wspierać sektor sportowy, ponieważ wpływy z tego tytułu przeznaczane są na rozwój sportu w kraju.
Polska również przyjęła podobne ustawy. Ogólnie rzecz biorąc, wielu bukmacherów przekazuje pieniądze określonym organizacjom charytatywnym według własnego uznania. Fundusze są zwykle kierowane na rozwiązywanie pilnych problemów środowiskowych lub, ponownie, na wspieranie sportu. Wszyscy tacy licencjonowani bukmacherzy są prezentowani na unikalnych stronach internetowych, z których najczęściej odwiedzaną jest twinspin.pl. Operatorów jest już kilkudziesięciu, a wybór regularnie uzupełniają nowe firmy. Być może ich liczba zmniejszy się, jeśli rząd w Polsce będzie lobbował za podniesieniem stawki podatkowej dla bukmacherów.
Krytycy projektu ustawy
Jednocześnie przeciwnicy inicjatywy twierdzą, że przyjęta ustawa zachęci kluby do niepłacenia podatków – w końcu wiele klubów sportowych na Cyprze nie wypełniło jeszcze swoich zobowiązań podatkowych.
Niektórzy posłowie wyrażają również obawy o zgodność z przepisami UE, które zabraniają rządom bezpośredniego wspierania niektórych klubów sportowych.