Od 12 października wchodzi unijna dyrektywa dotycząca dodatkowych oznaczeń paliw samochodowych na stacjach. Pojawią się one jako alternatywa obok znanych nam już skrótów.
Dodatkowe oznaczenia będą zamieszczane na każdym dystrybutorze oraz na każdym pistolecie. Rozwiązanie to ma ułatwić kierowcom tankowanie i pozwoli uniknąć pomyłki w wyborze nieodpowiedniego paliwa. Co więcej, w nowo wyprodukowanych samochodach, takie oznaczenia mają pojawić się także na korkach wlewu paliwa.
Kształt nalepek będzie zależny od rodzaju paliwa. Dla benzyny – E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx” maksymalną procentową ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe. Dla oleju napędowego – B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodiesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy. Dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.
Nowe oznaczenia będą obowiązywać w całej Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.