Bardzo często dokonujemy wyboru karmy dla swojego czworonoga na podstawie opinii sprzedawcy, znajomego lub innej osoby.
Warto posiadać choćby podstawową wiedzę, aby znając swojego zwierzaka wybrać najlepszą opcję. Podamy Wam kilka najważniejszych wskazówek, które szybko pomogą dopasować Wam najlepszą karmę.
Co należy brać pod uwagę przy jej wyborze:
- Wiek. Dorosłe psy czy seniorzy potrzebują innych składników niż młode pełne energii, których organizmy dopiero się rozwijają. Dlatego wiele karm np. dla juniorów, zawiera inny rodzaj białka niż dla psów dorosłych czy seniorów. Wynika to wyłącznie z zapotrzebowania organizmy psa na określoną ilość białka w danym wieku. Dlatego, ważne jest dobieranie karm do wieku psa, ponieważ zbyt wysoka ilość energetyczna białka może im zaszkodzić.
- Aktywność -zwierzęta mniej aktywne, mają duże mniejsze zapotrzebowanie na karmę wysoko energetyczną.
- Wielkość – jak mały, średni czy duży. Producenci oferują np. różne objętości granulek, w zależności od wielkości psa, ale również inne składy.
- Alergie pokarmowe na różne składniki jak np. zboża, kurczak itp.
- Nadwrażliwość jelit i żołądka, bardzo często spotykane wśród psów.
- Skład, czyli jakość
Dlatego ważne jest, aby brać pod uwagę wszystkie aspekty. Na rynku znajdziecie specjalistyczne karmy, które zaspokoją wszystkie te potrzeby.
Jak rozpoznać wysokojakościową karmę?
Na początku warto zacząć od czytania etykiet i sprawdzenia składu danej karmy. Często zdarza się, że większość składników jest dla nas niezrozumiała. Wówczas warto zastanowić się dwa razy, czy to dobry wybór. Wysokojakościowe karmy mają proste i zrozumiałe składy, ponieważ zawierają takie składniki jak różne formy mięsa, warzywa, owoce witaminy, tłuszcze i minerały.
Jak czytać etykiety?
- Krótki skład, zrozumiały dla nas to najlepszy wybór karmy.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest tzw. krótki skład karmy, w którym na pierwszym miejscu znajduje się: mięso, następnie warzywa i dodatki typu ziemianki, ryż, witaminy oraz minerały. Jeżeli trafisz na taką karmę, możesz być pewny, że dokonałeś właściwego wyboru.
- Ile mięsa w karmie?
Na pierwszym miejscu na etykiecie powinno znaleźć się mięso. Wówczas mamy pewność, że jest jego w karmie najwięcej.
Pamiętajmy, że zwierzęta są mięsożerne, dlatego mięso jest niezbędne w ich żywieniu. Producenci dodają różne jego formy jak:
- mięso świeże, zawiera 70 -75 % wody co ostatecznie daje nam ok 25% świeżego mięsa w karmie suchej.
- mięso suszone, zawiera tylko 10 % wody, jest jednym z najlepszych wyborów
- mączka z kurczaka, indyka itp. – jeżeli producent wskazuje rodzaj mięsa mamy pewność, że to dobry wybór
- mączka mięsna, jeżeli producent nie wskaże z jakiego mięsa pochodzi, zazwyczaj są to produkty kiepskiej jakości, pochodzenia zwierzęcego
- mączka zwierzęca – tu może być wszystko, głównie odpady mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego
- mączka z produktów ubocznych, to min. skóra, kości, organy, sierść, komórki rakowe, płody.
- produkty pochodzenia zwierzęcego, określone w przepisach UE to nic innego jak – całe zwierzęta martwe lub ich części, produkty pochodzenia zwierzęcego lub inne produkty otrzymane ze zwierząt, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym komórki jajowe, zarodki i nasienie. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że nie jest to dobry wybór.
- podroby- te produkty, stanowią bardzo wartościowy element diety
- dehydratyzowane, sproszkowane lub liofilizowane mięso to również mączka. Wielu producentów stosuje taką nazwę zamiennie na mączkę mięsną
- Zboża w karmie
Zboża w karmie są źródłem węglowodanów. Węglowodany lekkostrawne mogą być źródłem wielu korzystnych dla psiego organizmu składników, jednak nie powinno być ich zbyt wiele.
Psy nie potrzebują tak dużych ilości węglowodanów jak człowiek.
Wiele zbóż, jak chociażby pszenica, jęczmień czy owies, zawierają gluten. Niestety niektóre psy mają uczulenie na gluten i białko roślinne. Popularnym alergenem jest przede wszystkim żyto. Jego spożywanie może objawiać się swędzeniem skóry, obniżeniem ogólnej odporności, a nawet zmianami w zachowaniu psa. Często nadmierna pobudliwość czy agresja u psa wiąże się właśnie ze zmianą diety.
Ze wszystkich zbóż, które są bezpieczne i przyswajne w karmach dla psów to jedynie ryż i kukurydza. Np. ryż może w organizmie psa pełnić rolę swego rodzaju szczotki. Pomaga psu szybciej i dokładniej czyścić zawartość jelit.
- Jakie jeszcze składniki powinny znaleźć się karmie?
W składzie suchej karmy wysokiej jakości powinny znaleźć się również:
- Warzywa i owoce. Produkty pochodzenia roślinengo są również potrzebne w diecie naszych zwierzaków. Obecnie wiele firm oprócz warzyw dodaje owoce do karmy i jest to bardzo dobre, ponieważ posiadają one dużo witamin i wpływają pozytywnie na układ trawienia. Owoce i warzywa są głównym źródłem witamin, antyoksydantów i enzymów w diecie psa. Nazwy składników zwykle nie budzą wątpliwości – bo wszyscy znamy przecież marchew, seler czy owoce – chociaż zdarzają się wyjątki. Należą do nich na przykład wytłoki z buraka (zamiennie: pulpa buraczana lub wysłodki buraczane). Za tą niezbyt zachęcającą nazwą kryje się źródło bardzo dobrego włókna pokarmowego, sprzyjającego prawidłowemu funkcjonowaniu mikroflory układu pokarmowego i zdrowiu jelita grubego.
- Witaminy i minerały poprawiają kondycję sierści, stawów, uzębienia, wzroku oraz narządów wewnętrznych.
- Tłuszcze są przede wszystkim źródłem energii. Bez nich również nie jest możliwe wchłanianie znajdujących się w pokarmie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E i K). Sposób wykorzystania tłuszczu znajdującego się w pokarmie zależy jednak od stanu odżywienia i aktywności fizycznej zwierzęcia – albo będzie bezpośrednio przekształcany w energię, albo odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest najbardziej wydajnym składnikiem energetycznym diety i dostarcza dwa razy więcej energii niż węglowodany i białko, z drugiej strony, jego nadmierna ilość w pokarmie to prosta droga do otyłości.
A co, gdy etykieta ma więcej składników?
Pozostałe produkty traktowane są jako wypełniacz, warto jednak zwrócić uwagę na ich przyswajalność i zawartość składników mineralnych i witamin. Ponieważ w większości nie mają znaczących wartości odżywczych dla zwierząt i mogą im bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Pamiętajmy też, że do głównych zalet karmy suchej należy jej większa wartość energetyczna – gram karmy suchej zawiera około 4 razy więcej energii niż jej mokry odpowiednik. Znaczy to, że pies będzie nasycony po spożyciu mniejszej porcji posiłku.
Karmy suche zawierają dodatki pozytywnie wpływające na stan uzębienia, a gryzienie twardych chrupek stymuluje dziąsła i sprzyja nieodkładaniu się płytki nazębnej. Rozgryzanie suchej karmy spełnia też pewne potrzeby behawioralne.
Najlepsza sucha karma dla psa z odpowiednią zawartością mięsa powinna mieć cechy takie jak:
- brak dodatku sztucznych konserwantów, barwników i aromatów;
- zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6;
- brak obciążających węglowodanów i niską ilość węglowodanów lekkostrawnych;
- skład oparty na mięsnych źródłach białka, najlepiej z 2–3 źródeł;
- witaminy i minerały, takie jak witamina A, witamina B12, witamina D3, witamina E, selen, wapń, magnez czy cynk.
Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem pomogliśmy Wam. Jeśli szukacie dobrej karmy dla Waszego psa, zajrzyjcie na stronę www.foodfor.pet
Dla Naszych czytelników mamy rabat 10%. Kod rabatowy do wykorzystania na stronie sklepu to: cypr24