Średnio co tydzień na północy matką zostaje dziwczynka poniżej 18. roku zycia
Jak poinformowało Cypryjskie Stowarzyszenie Lekarzy Tureckich (KTTB), w ubiegłym roku na północy kraju rodziło łącznie 61 dziewcząt poniżej 18 roku życia, co daje średnio ponad jedno dziecko na tydzień .
W tym samym okresie ojcami zostało w sumie siedmiu chłopców poniżej 18 roku życia.
Stowarzyszenie podkreśla, że zostanie rodzicem przed ukończeniem 18. roku życia stanowi „naruszenie” praw dziecka do „zdrowego dorastania, otrzymywania edukacji i życia w bezpiecznym środowisku” – praw zapisanych w Konwencji stambulskiej i Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka (CRC).
Zmuszanie dzieci do zostania rodzicami w młodym wieku prowadzi do traumy zarówno indywidualnej, jak i społecznej, co stanowi wyraźne naruszenie praw dziecka
Wezwano władze północy do podjęcia działań w sposób „skuteczny i kompleksowy”, wzywając w pierwszej kolejności policję Turków cypryjskich do „poważnego zbadania i rozstrzygnięcia wszystkich skarg dotyczących takich przestępstw”.
Ministerstwo edukacji musi opracować programy nauczania w szkołach na takie tematy, jak poznawanie ciała i edukacja seksualna
Wezwano również policję, pracowników socjalnych i służby zdrowia do lepszego informowania i uwrażliwiania na kwestie praw dzieci i nadużyć.
Na północy kraju nadal nie ma kompleksowego programu edukacji seksualnej w szkołach publicznych , a Republika Cypryjska wprowadziła go po raz pierwszy dopiero w 2023 roku .