Drogie Panie! Złożyliście już Panom życzenia?
Dzień Mężczyzny nie jest tak popularne jak obchodzony pod koniec września Dzień Chłopaka, ale i tak stanowi okazję do docenienia wszystkich panów! Panowie obchodzą swoje święto co roku tego samego dnia, dokładnie 10 marca. W tym roku święto panów wypada w środę.
Dzień Mężczyzny to doskonała okazja, aby docenić mężów, partnerów, ukochanych, przyjaciół i wręczyć im drobny upominek. Nie musi być to nic dużego – warto odwdzięczyć się po Dniu Kobiet jakimś miłym gestem. Oczywiście jeśli dostałyśmy coś od naszych mężczyzn! W innym przypadku panowie mogą zasłużyć najwyżej na buziaka w policzek.
Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. ONZ. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów.
Zaproszenie do obchodów tego święta przyjęły m.in. takie państwa jak: Australia, Holandia, Chińska Republika Ludowa, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Stany Zjednoczone czy Kanada. W Polsce święto to nie jest obchodzone, ale zamiast tego mężczyźni mają do dyspozycji dwa inne dni – 10 marca, czyli Dzień Mężczyzny i 30 września, czyli Dzień Chłopaka.
W tym pięknym dniu, redaktorki cypr24.eu składają Wszystkim Mężczyznom najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności. Pamiętajcie, że w życiu każdej kobiety przychodzi taki moment kiedy zaczynamy potrzebować mężczyzny, nie chłopca.
Dzień Mężczyzny w Polsce nie został jednak wybrany przypadkowo
Święto wywodzi się z obrzędów kościelnych i ma religijne korzenie. Tego dnia, 10 marca, w Kościele katolickim obchodzi się nieoficjalnie święto 40 męczenników z Sebasty – rzymskich legionistów skazanych na śmierć, którzy nie wyrzekli się chrześcijaństwa. Stąd też, w ramach pewnego upamiętnienia legionistów, 10 marca to dzień poświęcony mężczyznom.
Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzny w kwietniu. 4 kwietnia to kolejna proponowana data święta panów. Termin ten, w przeciwieństwie do 10 marca, nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym miesiącu w okresie PRL w niektórych szkołach z tej okazji urządzane były imprezy.
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka, choć wydają się podobne, tak naprawdę są dwoma różnymi świętami. Pierwszą różnicą jest oczywiście data – Dzień Mężczyzn obchodzimy w marcu, natomiast Dzień Chłopaka pod koniec września. Teoretycznie, oba święta mogą być świętowane tak samo – w końcu oba na piedestale stawiają płeć męską i zachęcają do docenienia wszystkich mężczyzn i chłopców.
Jedyną różnicą może być fakt, że Dzień Mężczyzn chętniej obchodzony jest przez dorosłych panów i mężów, natomiast Dzień Chłopaka najpopularniejszy jest wśród młodzieży i młodych par.