Dzisiaj zgodnie z polską tradycją, obchodzimy Ostatki.
Słowo to oznacza ostatnie dni karnawału, które rozpoczynają się tłustym czwartkiem, a kończą we wtorek przed środą popielcowa. W zależności od regionu Polski, zwany również zapustami, podkoziołkiem lub śledzikiem.
Nazwa „Śledzik” pochodzi od jednej z najtańszych postnych potraw, czyli śledzia. Jako zwiastun 40 chudych dni, w niektórych rejonach kraju śledzik podawany był biesiadnikom tuż przed zakończeniem zapustowych hulanek, które trwały już od Tłustego Czwartku.
Oznacza to, że jest to zarazem ostatni dzień na organizowanie hucznych balów karnawałowych, imprez czy zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Okres Wielkopostny ma zaś przygotować chrześcijan do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych. W tym celu w tym czasie w kościołach w całej Polsce odprawiane są drogi krzyżowe, gorzkie żale oraz specjalne rekolekcje.
Na Cyprze okres wielkiego postu, już od wielu lat, zakończony jest karnawałem „APOKREO” – najatrakcyjniejszą imprezą kulturalną roku. Organizowane są wielkie parady przebierańców „Wejście Króla Karnawału”. Parady gromadzą dzieci i dorosłych, którzy w kolorowych przebraniach, maskach przemierzają główne ulice cypryjskich miejscowości.
Za największe centrum obchodów karnawałowych uznaje się Limassol. Miasto, każdego roku na 10 dni, staje się centrum hucznej zabawy.
Niestety, w tym roku z powodu pandemii parada karnawałowa która zaplanowana był na 13. marca, się nie odbędzie.
Redakcja cypr24.eu życzy wszystkim czytelnikom udanego Śledzika!