Zauważyliście wzrost cen owoców i warzyw? To sklepy podniosły marże a nie dostawcy!
Cypryjskie Stowarzyszenie Konsumentów odnotowało znaczny wzrost cen detalicznych świeżych owoców i warzyw w porównaniu z cenami producenta.
Dzieje się tak, ponieważ problem ten dotyczy nie tylko konsumentów, ale i producentów, którzy nie otrzymują wynagrodzeń adekwatnych do cen płaconych przez konsumentów.
W oświadczeniu wydanym w poniedziałek stowarzyszenie podkreśliło wpływ cen świeżych owoców i warzyw na budżety gospodarstw domowych. Badanie obejmujące 30 rodzajów owoców i warzyw ujawniło niepokojące dane, które potwierdzają obawy konsumentów dotyczące nadmiernych podwyżek cen detalicznych.
Wyniki ankiety wykazały, że w przypadku 27 z 30 pozycji marża zysku brutto na cenie zapłaconej detalistom – czyli pośrednikom między producentami a konsumentami – przekroczyła 107 procent. Stowarzyszenie uważa, że „rozsądna całkowita marża zysku brutto” wynosi od 50 do 60 procent ponad cenę producenta.
Marża na lokalnych bananach osiągnęła 171 procent, podczas gdy pomidorki koktajlowe wzrosły o 120 procent. Stowarzyszenie przyznało, że dojrzewanie i pakowanie tych produktów wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Truskawki wykazały wzrost o 107 procent, bakłażany i marchew wykazały 97-procentową marżę, a cebula była wyceniana o 92 procent wyżej niż koszt producenta.
Liczby te obliczono na podstawie średnich cen od 18 kwietnia 2024 r. do 4 lipca, opublikowanych przez ministerstwo rolnictwa za pośrednictwem aplikacji e-basket.
Stowarzyszenie wskazało również, że istnieje poważny problem w zakresie marketingu świeżych owoców i warzyw, prowadzący do nadmiernych wzrostów cen detalicznych.
„Ten problem powinien zostać rozwiązany jak najszybciej przez odpowiednie organy” – czytamy w oświadczeniu, podkreślając potrzebę podjęcia odpowiednich środków, ponieważ problem ten dotyka konsumentów w okresie przedłużających się wysokich cen i producentów, którzy nie otrzymują sprawiedliwego wynagrodzenia.
Stowarzyszenie wskazało, że w latach 1969–1998 maksymalne marże zysku na detalicznej cenie sprzedaży owoców i warzyw były regulowane dekretami.
Marże te pozostały niezmienione przez 29 lat, co sugeruje, że wszystkie zaangażowane strony uznały je za rozsądne.
Stowarzyszenie stwierdziło, że zajęcie się tym problemem jest kluczowe dla zapewnienia uczciwych cen zarówno konsumentom, jak i producentom.