Cypr przyjrzy się influencerom – sprawdzi co reklamują, ile zarabiają i czy odprowadzają podatki od zysków
Influencerzy na Cyprze stają w obliczu wzmożonej kontroli, ponieważ władze zaostrzają kontrole dotyczące przestrzegania przepisów podatkowych i przejrzystości reklam.
Działanie to, mające na celu ochronę konsumentów, jest zgodne z nowymi przepisami UE, które wymagają od influencerów ujawniania w swoich postach interesów handlowych.
Twórcy treści, którzy promują i sprzedają produkty na różnych platformach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, TikTok i YouTube, zwrócili uwagę zarówno Departamentu Podatkowego, jak i Służby Ochrony Konsumentów (CPS).
Wraz z upowszechnianiem się mediów społecznościowych i wzrostem znaczenia marketingu influencerskiego, marki zyskują nową i niezwykle skuteczną formę dotarcia do grupy docelowej.
Influencerzy udowodnili, że potrafią skutecznie wpływać na decyzje zakupowe, prezentując swoim obserwatorom produkty lub usługi, często we współpracy z firmami.
W rezultacie influencerzy są obecnie uważani za przedsiębiorców w świetle prawodawstwa europejskiego, ponieważ prowadzą działalność komercyjną podobną do działalności gospodarczej.
Na Cyprze urzędnicy skarbowi rozpoczęli już weryfikację, czy influencerzy deklarują wszystkie swoje dochody w celach podatkowych.
W nadchodzących tygodniach władze rozpoczną audyt wpisów w mediach społecznościowych, aby upewnić się, że są one zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony konsumentów.
Ich celem będzie ustalenie, czy influencerzy nie wprowadzają swoich obserwatorów w błąd, podając fałszywe lub przesadzone informacje na temat promowanych przez siebie produktów.
Dodatkowo sprawdzą, czy influencerzy wyraźnie informują, że post jest częścią płatnej współpracy lub wiąże się z jakąś formą korzyści, np. darmowymi produktami, usługami lub kuponami.
Dyrektor Służby Ochrony Konsumentów Constantinos Karagiorgis powiedział, że influencerzy, podobnie jak każda inna firma w Unii Europejskiej, muszą przestrzegać przepisów prawa konsumenckiego, które w ostatnich latach stały się bardziej rygorystyczne w celu zapewnienia konsumentom większej ochrony.
Influencerzy mają prawny obowiązek ujawniania, czy treści, które publikują w mediach społecznościowych, mają charakter komercyjny – powiedział Karagiorgis portalowi Philenews.
Wspomniał również, że „promocja produktów lub usług marki w poście, który generuje dochód pieniężny lub innego rodzaju korzyści (produkty, usługi, kupony, bezpłatne subskrypcje) dla osób wpływających na opinię publiczną, musi być ujawniona jako działalność reklamowa i przedstawiona w sposób jasny i widoczny dla konsumenta”.
Urząd Podatkowy kontynuuje dochodzenia w sprawie dochodów influencerów. Obejmuje to monitorowanie kont influencerów w celu zidentyfikowania potencjalnych przypadków unikania płacenia podatków.
W niektórych przypadkach odkryto, że influencerzy deklarowali jedno źródło dochodu, jednocześnie zbierając niezgłoszone zyski z działalności promocyjnej.
W innych przypadkach niektórzy influencerzy w ogóle nie składali zeznań podatkowych, podając jako powód dochody poniżej progu wolnego od podatku wynoszącego 19 500 euro, podczas gdy w rzeczywistości ich zarobki były znacznie wyższe.