Cztery na pięć łączy internetowych na Cyprze oferuje obecnie prędkość co najmniej 100 Mb/s
Cztery na pięć łączy internetowych na Cyprze oferuje obecnie prędkość co najmniej 100 Mb/s, poinformowało w środę biuro komisarza ds. komunikacji elektronicznej i regulacji pocztowych (OCECPR).
Raport, obejmujący dane do grudnia 2024 r., pokazuje, że dostęp do szerokopasmowego internetu stale rośnie. W ciągu ostatniego roku więcej gospodarstw domowych i firm przeszło na szybsze łącza. Liczba stałych abonamentów szerokopasmowych nieznacznie wzrosła, ale największą zmianą była prędkość, połączenia oferujące co najmniej 100 Mb/s gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ultraszybkie połączenia przekraczające 1 Gb/s stają się coraz bardziej powszechne i stanowią obecnie prawie 5 procent wszystkich abonamentów.
Starsze technologie internetowe, takie jak xDSL, zanikają. W zeszłym roku połączenia xDSL spadły o 10 procent, stanowiąc obecnie zaledwie 17 procent rynku. Tymczasem połączenia światłowodowe wzrosły o 12 procent i obecnie dominują na rynku, stanowiąc ponad 63 procent wszystkich subskrypcji. Połączenia kablowe również odnotowały niewielki spadek, utrzymując 19,6 procent udziału w rynku.
Sektor mobilny również rośnie. W 2024 r. liczba abonamentów mobilnych wzrosła o ponad 76 000. Coraz więcej osób wybiera plany oparte na umowach, a prawie 60 procent decyduje się teraz na nielimitowane dane, połączenia i wiadomości. W tym samym czasie liczba abonamentów mobilnych przedpłaconych spadła o około 11 000. Popyt na mobilny internet szybko rośnie, a coraz więcej osób polega na swoich telefonach w zakresie danych. Ta zmiana nieznacznie zmniejszyła udział korzystania z szerokopasmowego łącza stacjonarnego.
Korzystanie z Internetu jest na rekordowo wysokim poziomie. W ostatnim kwartale 2024 r. średnie połączenie stacjonarne pochłonęło około 1,1 terabajta danych. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystanie danych w sieciach mobilnych i stacjonarnych wzrosło o prawie 19 procent w porównaniu z 2023 r.
Tymczasem tradycyjne połączenia stacjonarne stają się coraz mniej powszechne. W 2024 r. było o 24 000 mniej abonamentów stacjonarnych niż w roku poprzednim. Ci, którzy nadal korzystają z telefonów stacjonarnych, są w większości połączeni za pośrednictwem sieci światłowodowych, które obecnie stanowią prawie 77 procent wszystkich połączeń stacjonarnych.
Eksperci przewidują, że wraz z szybką modernizacją infrastruktury cyfrowej na Cyprze światłowody i sieci komórkowe o dużej przepustowości będą kształtować przyszłość Internetu w tym kraju.