Rząd podjął decyzję w sprawie dopłat do rachunków za prąd – nadal będziemy płacić mniej
Rząd ogłosił, że przedłużył dopłatę do energii elektrycznej do końca października, co oznacza, że będzie obowiązywać dokładnie przez rok od aktualnie ustalonej daty wygaśnięcia.
Dotacja obejmie rachunki konsumentów mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych do 31 października.
W przypadku zużycia od 1 do 400 kWh stopa dotacji wynosi do 85 procent wzrostu kosztów wytwarzania energii elektrycznej, który opiera się na cenie ropy naftowej. W przypadku 401–600 kWh stawka wynosi do 75 procent; dla 601–800 kWh stawka wynosi do 50 proc.; a dla czegokolwiek powyżej 800 kWh stawka wynosi zero.
Organ ds. energii elektrycznej szacuje, że obecnie dotacja pozwoli przeciętnemu gospodarstwu domowemu zaoszczędzić 22 euro na dwumiesięcznym rachunku , przy założeniu zużycia 800 kWh.
To mniej niż początkowa oszczędność wynosząca 70 euro, która została obliczona w momencie wprowadzenia dotacji w zeszłym roku , ale wyższa niż oszczędność obliczona w momencie jej ostatniego przedłużenia pod koniec marca .
Rzeczniczka urzędu ds. energii elektrycznej (EAC), Christina Papadopoulou, powiedziała „Cyprus Mail”, że obecnie średni dwumiesięczny rachunek za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego wyniesie 239 euro, w porównaniu z szacowanymi 261 euro w przypadku braku dotacji .
Poza dopłatą do prądu rząd zapowiedział przedłużenie do końca września zerowej stawki VAT na artykuły codziennego użytku , w tym pieczywo, mleko, jajka, pieluszki dla niemowląt, żywność dla niemowląt, warzywa, ryby i mięso.