Dzień Arbuza to czas, kiedy warto podkreślić jaki pozytywny wpływ ma konsumowanie tego owocu na organizm.
Arbuz, zwany inaczej kawonem, to cudowny owoc o wielu właściwościach zdrowotnych. Chroni przed chorobami serca i miażdżycą, pomaga obniżyć ciśninie krwi, wspomaga potencję.
Mogło by się wydawać, że składający się z niemal 92% wody nie posiada żadnych składników odżywczych, jest to jednak błędne myślenie.
Arbuz jest bogaty w witaminę C, węglowodany, fosfor, wapń, błonnik, magnez oraz potas, a do tego niemal w ogóle nie zawiera kalorii, więc jest zalecany osobą będącym na diecie odchudzającej. W arbuzie znajduje się również witamina A, foliany, cholina, beta-karoten, luteina, likopen oraz witaminy z grupy B, takie jak niacyna, tiamina i ryboflawina.
Ponadto, arbuz składa się z takich minerałów jak cynk, mangan, selen , fluor oraz wielu przeciwutleniaczy.
Arbuz ze względu na wysoką zawartość wody, jest owocem, który doskonale nawadnia organizm.
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów, w tym owoców bogatych w wodę, wspomaga krążenie, trawienie i zdrowie skóry.
Wspomaga funkcjonowanie narządów i stawów, metabolizm, apetyt i eliminację odpadów oraz pomaga również regulować temperaturę ciała. Odpowiednie nawodnienie wpływa również na sprawność umysłową. Regularne spożywanie arbuza wiąże się również z mniejszą ilością złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych.
Według badań, codzienne spożywanie kawałka arbuza może powstrzymać gromadzenie się złego cholesterolu, zapobiegając w ten sposób chorobom serca. Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza i mniej zdolna do regeneracji po uszkodzeniach. Nasze ciało jest pełne wolnych rodników, które z czasem uszkadzają komórki i mogą być przyczyną starzenia się skóry. Arbuz jest pełen przeciwutleniaczy, takich jak likopen, a także witamina C i A, które pomagają zredukować wolne rodniki, które mogą spowalniać oznaki starzenia.
Likopen jest pigmentem, który nadaje arbuzom ich charakterystyczny, czerwony kolor, a ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiega wystąpieniu niektórych nowotworów.
Likopen znajdujący się w arbuzie, może również chronić przed stanami zapalnymi. Ponadto, może zapobiegać zwyrodnieniu plamki ocznej (ADM) rozwijającej się wraz z wiekiem.
Będąc jednym z kluczowych przeciwutleniaczy, likopen pomaga w reakcji organizmu na przeziębienie i grypę. Co bardziej interesujące, ten przeciwutleniacz, jak stwierdzono,
zmniejsza zaostrzenia astmy u dzieci.
Jeżeli bolą Cię mięśnie po treningu, arbuz może być doskonałym rozwiązaniem. Owoc jest pełen elektrolitów i aminokwasu cytruliny, które pomagają złagodzić ból mięśni po ciężkim treningu.
Arbuz to również naturalna opcja dla osób z nadmiarem płynów, albowiem posiada działanie moczopędne.
Choć zazwyczaj je wypluwamy, warto wiedzieć, że również pestki są dobre dla naszego zdrowia. Przypisuje im się działania przeciwzapalne i przeciwbólowe, zaleca się je również przy infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych oraz w chorobach skóry. Pestki pomogą również osobom, które borykają się z problemem zaparć.
Przeciwwskazania do jedzenia arbuzów są nieczęste, ale kategoryczne. Najczęściej dotyczą wysokiej zawartości potasu i wody w tych owocach.
Arbuzów nie powinny jeść osoby, które mają problemy z nerkami i muszą przez to ograniczać ilość spożywanej wody i potas. Arbuzów bez ograniczeń nie mogą jeść też osoby z niewydolnością serca i pijące regularnie alkohol.