Prawo jazdy osoby uczącej się, które wcześniej można było odnawiać bezterminowo, ma być ważne tylko przez rok, zgodnie z projektem nowelizacji przepisów zaproponowanym przez departament transportu drogowego.
Zmiany skupiają się na prawie jazdy osoby uczącej się oraz osobach prowadzących motorowery lub motocykle. Departament podał, że zdecydował się na wprowadzenie zmian po stwierdzeniu, że zgodnie z obowiązującym prawem, studenckie prawo jazdy jest ważne przez okres jednego roku i może być odnawiane bezterminowo na kolejne okresy roczne, bez dodatkowych egzaminów.
„Jazda po sieci drogowej dotycząca uczącego się kierowcy nie jest uważana za właściwie regulowaną przez obowiązujące przepisy” – powiedział departament.
Obecne prawo sugeruje, że osoba ucząca się na kierowcę motoroweru (w wieku 17 lat) może korzystać z sieci dróg publicznych – wydawane jest „tymczasowe” prawo jazdy ważne przez rok, które upoważnia także do kierowania motocyklami i motorowerami o pojemności do 125m3 – departament zasugerował zmianę, że posiadacze tego typu dokumentu będą mogli korzystać z sieci drogowej jedynie pod opieką licencjonowanego instruktora jazdy.
Projekt ustawy przewiduje, że osoby prowadzące motocykl lub motorower z tymczasowym prawem jazdy, a także przewoźnicy dowożący zakupy muszą nosić kask, neonową kamizelkę i spodnie, a także ochraniacze na kolana i łokcie, rękawice oraz plecy i biodra. Zgodnie z projektem ustawy, dostawcy jeżdżący na motocyklu lub motorowerze muszą być również wyposażeni w motocyklowe poduszki powietrzne.
Propozycja przewiduje również surowsze kary dla zawodowych kierowców, którzy nie posiadają odpowiedniego prawa jazdy. Kierowcy dostawczy, którzy będą jeździć bez odpowiedniego prawa jazdy, będą podlegać karze grzywny do 6 000 euro i/lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
Cypr dogania Europę?