Według greckiej policji wiele cypryjskich firm jest zamieszanych w pranie pieniędzy – aresztowano w sumie 21. osób
Grecka policja poinformowała, że w związku z transgranicznym procederem unikania płacenia podatków i prania pieniędzy, w który zaangażowane są Grecja, Cypr i Słowacja, aresztowano 21 osób.
Grecka policja twierdzi, że sprawa jest wynikiem oszustwa podatkowego na kwotę 26 milionów euro, w ramach którego założono co najmniej 430 firm-przykrywek we wszystkich trzech krajach .
Jak wynika z wyników śledztwa właścicielami wielu firm były osoby bezrobotne – potwierdzono fałszywe transakcje o wartości 150 milionów euro.
Władze przeprowadziły trwające kilka miesięcy śledztwo i ostatecznie zatrzymały w Grecji 21 osób.
Rzecznik cypryjskiej policji Christos Andreou powiedział, że nie może obecnie komentować sprawy, a biuro prasowe greckiej policji nie było w stanie podać, ile firm-przykrywek figuruje na liście na Cyprze.
Niemniej jednak spośród 21 aresztowanych osób, trzy są uważane za liderów tego, co greckie władze określiły jako organizację przestępczą. Kolejnych 41 osób stoi w obliczu zarzutów w związku ze sprawą.
Oprócz firm-przykrywek organizacja przeprowadziła również „oszustwo karuzelowe”, wykorzystując wewnątrzwspólnotowe przepisy VAT stosowane w całej UE. Firmy działały jako „znikający przedsiębiorcy”, deklarując fikcyjne transakcje w celu nielegalnego pobierania podatku VAT lub żądania jego zwrotów.
Pieniądze uzyskane z tej operacji przelewano za pośrednictwem kont firm-przykrywek, a w ramach operacji stosowano szyfrowane sieci (VPN) i anonimowe karty SIM.
Członkowie organizacji przekazywali również część pieniędzy fizycznie, aby ukryć pochodzenie nielegalnych dochodów.
Ponadto składano fałszywe, niedokładne lub niekompletne formularze zeznań podatkowych, a także wystawiano podrobione faktury, aby ułatwić składanie wniosków o zeznania podatkowe. W ten sposób organizacja zdołała nielegalnie uzyskać ponad 4,4 mln euro zwrotu podatku VAT od greckiego rządu.