Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy na Cyprze
Ministerstwo wydało lakoniczny komunikat w sprawie pierwszego przypadku małpiej ospy na Cyprze, w którym czytamy, że 40. latek jest izolowany na wydzielonym oddziale szpitala w Nikozji.
Według informacji z ministerstwa wiadomo także, że mężczyzna niedawno wrócił z podróży a jego zakażenie potwierdzono po wykonaniu szczegółowego testu molekularnego.
Zaledwie kilka zdań, które kończy informacja, że procedury są przestrzegane.
Małpia ospa jest chorobą zakaźną, która jest przenoszona przez zwierzęta. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (monkeypox virus, MPXV) rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae. Występuje on głównie w lasach tropikalnych w zachodniej i środkowej Afryce. Patogen został odkryty w 1958 roku u małp, a w 1970 roku zaobserwowano pierwsze przypadki zakażenia człowieka.
Do zakażenia małpią ospą dochodzi najczęściej poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zarażonego zwierzęcia. Wirus małpiej ospy przenoszony jest przez: wiewiórki, króliki, myszy, szczury.
W krajach europejskich za rozprzestrzenianie się wirusa odpowiada bezpośredni kontakt z osobą chorą – patogen rozprzestrzenia się drogą kropelkową i wraz z wydzielinami. Czas wylęgania wynosi 12 dni.
Pierwsze objawy małpiej ospy nie są charakterystyczne. Pojawiają się:
- ogólne osłabienie i zmęczenie,
- bóle głowy,
- bóle pleców,
- miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (ten objaw nie występuje w przypadku ospy wietrznej),
- gorączka powyżej 38,5°C
Wysypka pojawia się po około trzech dniach od zakażenia – początkowo obejmuje twarz, ale z czasem rozprzestrzenia się na inne części ciała (również na dłonie i podeszwy stóp w odróżnieniu od ospy wietrznej). Zmiany skórne stopniowo zmieniają swój charakter:
- płaskie plamki,
- małe grudki wypełnione przezroczystą treścią lub ropą,
- pęcherzyki,
- krostki,
- strupki.
Zgodnie z procedurą każda osoba po wystąpieniu objawów, będzie uważana za podejrzany przypadek i zostanie skierowana na badanie PCR przez lekarza rodzinnego na szpitalnym oddziale ratunkowym.
Jeżeli macie więc jakiekolwiek objawy – skontaktujcie się z lekarzem.