Decyzja zapadła: osoby odchodzące z pracy na podstawie wzajemnego porozumienia nie dostaną zasiłku dla bezrobotnych
Ostatecznie nie powiodły się wysiłki związków zawodowych (SEK, PEO i DEOK), aby tym pracownikom, którzy odchodzą z pracy na podstawie dobrowolnych umów z zakładami pracy i otrzymują z tego powodu odszkodowanie, przysługiwał także zasiłek dla bezrobotnych.
Prawo to obowiązywało do około 2022 roku, kiedy to praktyka została uchylona wyrokiem sądu. Decyzja ta doprowadziła do wprowadzenia tymczasowych ustaleń, które zakończyły się w zeszłym roku, ale także do pisma wysłanego przez trzy związki zawodowe do Ministra Pracy z prośbą o ponowne rozpatrzenie tej kwestii.
Jeżeli jednak sytuacja nie ulegnie już odwróceniu, osoby, które zdecydują się wziąć udział w nowym dobrowolnym planie odejścia na emeryturę prowadzonym przez na przykład Bank of Cyprus , „nie będą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych, z którego korzystali wszyscy ci, którzy odeszli na podstawie poprzednich planów”.
Jeżeli więc dojdziecie z zakładem pracy do porozumienia i za odpowiednią odprawą zdecydujecie się odejść na emeryturę (pomimo tego, że nie macie jeszcze wymaganego prawem wieku emerytalnego) nie możecie liczyć na żadne wsparcie ze strony państwa.