Tysiące właścicieli nieruchomości może nigdy nie uzyskać aktów własności
Setki „uwięzionych nabywców” nieruchomości może nigdy nie otrzymać aktów własności, ponieważ ich zakupy są powiązane z kredytami hipotecznymi deweloperów zaciągniętymi na budynki obarczone wadami.
Stały sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Elikkos Elia powiedział gazecie Cyprus Mail, że Departament Gruntów i Geodezji otrzymał 21495 wniosków od kupujących, którzy znaleźli się w pułapce finansowej, po wejściu w życie ustawy z 2015 r., mającej na celu pomoc takim kupującym.
„W 11 158 przypadkach udało nam się przenieść tytuły” – powiedział Elia.
Dodał, że nadal czeka na rozpatrzenie ponad 9000 wniosków, z czego „tylko 2331 spełnia warunki wstępne”.
Elia powiedział, że ważna strona w nowym równaniu – banki – „przekazały pieniądze deweloperom, a oni ich nie zwrócili”.
„W efekcie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem, w którym deweloper nie wykonał dobrze swojej pracy, bank dał pieniądze i stawiał żądania dotyczące inwestycji, a nabywca kupił nieruchomość” – powiedział Elia.
Miał na myśli niedawną decyzję sądu apelacyjnego dotyczącą tysięcy „uwięzionych nabywców” , którzy mimo zapłacenia całej kwoty za dom lub mieszkanie, nie uzyskali aktu własności z powodu niespłaconych zobowiązań finansowych przez deweloperów.
Wydane 20 czerwca orzeczenie sądu dotyczy sprawy, w której Bank of Cyprus występował jako powód przeciwko rejestrowi gruntów i deweloperowi nieruchomości. Ten ostatni sprzedał mieszkanie kupującemu, ale nieruchomość (grunt i budynek), na której znajdowało się mieszkanie, była obciążona hipoteką. Pomimo tego i na podstawie ustawy z 2015 r. mającej na celu pomoc uwięzionym nabywcom nieruchomości, dyrektor rejestru gruntów w Pafos dał zielone światło na przeniesienie tytułu własności na kupującego.
Elia wyjaśnił, że dodatkowym problemem jest to, że wiele osób kupiło nieruchomość jeszcze przed jej wybudowaniem, a deweloperzy mogli od tego czasu podejmować dowolne decyzje, na przykład budować na działkach wyznaczonych jako tereny zielone.
„Nie jestem pewien, czy będzie jakieś rozwiązanie. To długotrwały problem” – powiedział.
Elia dodał, że „niektóre zmiany zostały wprowadzone bez zachowania odpowiednich procedur”.
„Władze lokalne wykazywały się tolerancją, zwłaszcza na obszarach przybrzeżnych, a największym problemem jest Paralimni. Doszło do zabudowy bez pozwoleń na budowę lub ostatecznie okazało się, że warunki zabudowy nie zostały przestrzegane” – powiedział.
Elia powiedział dziennikowi „Cyprus Mail”, że 20 lub 30 lat temu deweloperzy nie przestrzegali przepisów. Na przykład otrzymali pozwolenie na budowę ośmiu apartamentów, a ostatecznie zbudowali dziesięć i sprzedali je „niczego niepodejrzewającym Cypryjczykom i obcokrajowcom”.
Mówił o „błędnych kontrolach” i „opóźnieniach w wydawaniu pozwoleń”, co prowadziło do samowolnego budowania, a w konsekwencji do kupowania nieruchomości bez aktów własności, ponieważ akty własności są wydawane deweloperom, a następnie przenoszone na nabywców.
„Często kupują na papierze, gdzie jest zamiar budowy. Ludzie kupują z planów, nie wiedząc, czy nieruchomość jest zatwierdzona lub czy ostatecznie zostanie zbudowana zgodnie z planem” – powiedział.
Elia powiedział, że „ostatecznie uwięziliśmy wiele osób i dlatego uchwalono to prawo”.
Celem ustawy i jej nowelizacji była „ochrona uwięzionych nabywców i ułatwienie im otrzymania aktów własności”.
Dodał, że „istnieją tysiące spraw, z których wiele udało się rozwiązać bez uruchamiania ustawy z 2015 r.”
Jednak niedawna decyzja sądu apelacyjnego może niekorzystnie wpłynąć na pozostałych uwięzionych kupujących.
Elia wyjaśnił, że sąd uznał orzeczenie z 2015 r. za niezgodne z konstytucją, ponieważ zgodnie z konstytucją prawo do hipoteki przysługuje bankowi, a zatem Departament Nieruchomości i Geodezji nie mógł przenieść na nabywcę nieruchomości obciążonej hipoteką.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i departament zwracają się obecnie o poradę prawną do Kancelarii Prawnej, „aby dowiedzieć się, jakie są nasze obowiązki i jak możemy rozwiązać ten problem”.
„Niektóre problemy mogą nie zostać rozwiązane.”