Nikozja jest trzecią najbardziej zanieczyszczoną stolicą Unii Europejskiej – powietrze jest gorszej jakości niż w Warszawie
Według Raportu o Jakości Powietrza na Świecie 2024, opublikowanego przez firmę technologiczną IQAir zajmującą się jakością powietrza , Nikozja została sklasyfikowana jako trzecia najbardziej zanieczyszczona stolica Unii Europejskiej .
Raport ujawnił, że w Nikozji średni roczny poziom zanieczyszczenia PM2,5 wyniósł 15,2 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m³), co znacznie przekracza zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) roczny limit wynoszący 5 µg/m³.
Tylko Bukareszt w Rumunii (15,7 µg/m³) i Lublana w Słowenii (15,6 µg/m³) odnotowały największe zanieczyszczenie wśród stolic państw UE.
W skali globalnej Nikozja zajęła 62. miejsce wśród 138 ocenionych stolic, co wskazuje na utrzymujące się problemy z jakością powietrza, mimo lokalnych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.
Cypr zajmuje 87. miejsce na świecie ze średnim krajowym stężeniem PM2,5 wynoszącym 12,7 µg/m³.
W badaniu globalnym ustalono, że najbardziej zanieczyszczonymi krajami świata są Czad (91,8 µg/m³), Bangladesz (78,0 µg/m³) i Pakistan (73,7 µg/m³), przy czym wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza spełnia tylko 12 państw.
Zanieczyszczenie drobnymi cząstkami stałymi (PM2,5) wiąże się z chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia i uszkodzeniami rozwojowymi, zwłaszcza u dzieci. IQAir podkreślił, że narażenie na wysokie poziomy PM2,5 pozostaje drugim wiodącym globalnym czynnikiem ryzyka śmierci po niedożywieniu, wzywając decydentów do wzmocnienia monitorowania i strategii ograniczania zanieczyszczeń.
W raporcie wykorzystano dane z 8954 miast w 138 krajach, zebrane z ponad 40 000 stacji monitorujących jakość powietrza.