Cypr dołącza do tak zwanego Krajowego Punktu Dostępowego, który realizowany w ramach unijnych projektów i prowadzony w międzynarodowym gronie, złożonym z 13 państw (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Rumunia, Czechy, Polska, Węgry, Słowenia, Słowacja), co oznacza, że użytkownicy specjalnych aplikacji będą mogli otrzymywać informacje także podczas podróży po tych krajach.
Co to oznacza dla kierowców? Przede wszystkim wiele różnych udogodnień. Zmotoryzowani będą mogli otrzymywać informacje o stałych i czasowych utrudnieniach drogowych, jak np. śliska jezdnia, zablokowana droga, trudne warunki pogodowe, zator związany z pracami drogowymi lub wypadkami. To nie wszystko, kierowcy otrzymywać będą także informacje o parkingach i o Miejscach Obsługi Podróżnych, tzw. MOP-ach na autostradach.
System ma być uruchomiony już w przyszłym roku. Bezpośrednimi odbiorcami mają być zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracyjnych, służby ratownicze, komercyjni dostawcy i odbiorcy danych, a także media.
Planowane jest między innymi opracowanie specjalnej aplikacji na smartfony, dzięki której wszystkie informacje będą trafiać do kierowców. Wraz z upływem czasu do systemu mają trafiać w czasie rzeczywistym takie informacje, jak dozwolone prędkości na drogach, czasy przejazdów i oczekiwania na przejściach granicznych.
Mamy nadzieję, że system zadziała i będzie użyteczny dla cypryjskich kierowców.