Smoczy owoc. W 80% składa się z wody więc to kolejny pomysł na orzeźwienie w trakcie upałów.
Smoczy owoc, czyli pitaja, to owoc kaktusa. Nazywany jest również truskawką gruszkowatą lub pitahayą.
Pochodzi z Ameryki Południowej, lecz większość jego upraw znajduje się w Azji. Z wyglądu może przypominać kiwi, lecz ma nieco bardziej finezyjną skórkę. Smoczy owoc ma owalny kształt, mięsiste ramiona i w czasie kwitnienia zakończony jest dużymi białymi kwiatami.
Uprawiany jest także na Cyprze.
Pitahaya rośnie na kaktusach z rodzin Stenocereus i Hylocereus. Do najpopularniejszych odmian należy czerwony smoczy owoc, z charakterystycznym białym miąższem. Istnieją również odmiany z żółtą skórką i białym miąższem oraz czerwoną skórką i czerwonym miąższem.
W odróżnieniu od wielu roślin w smoczym owocu znajduje się dużo związków betalainowych występujących w m.in. w pitai, buraku wikowym i opuncji. Dzięki nim hamowany jest proces utleniania lipidów. Spożywanie smoczego owocu ma korzystny wpływ na czerwone krwinki i przeciwdziała zmianom w układzie sercowo-naczyniowym np. na skutek chemioterapii.
Smoczy owoc w 80% składa się z wody, więc spożywanie także orzeźwia.
Smoczy owoc jest od wieków stosowany do celów leczniczych. Naukowcy z Chin przeprowadzili badanie na myszach, którym podawano wyciąg z owocu. Okazało się, że gryzonie znacznie straciły na wadze, choć były na diecie wyskokotłuszcowej.
Oprócz tego zmniejszyło się u nich ryzyko pojawienia się stanów zapalnych i stłuszczenia wątroby. Przyczyną sukcesu były wspomniane związki betalainowe.
Wiele osób, które po raz pierwszy widzi smoczy owoc, ma wrażenie, że jest on słodki. W rzeczywistości smak owocu jest mdły, lecz odczuwalne są lekkie słodkie akcenty. To sprawia, że samodzielne spożywanie smoczego owocu może nie sprawiać żadnej przyjemności. Jednak warto dodawać pitaję do soków, naparów, wina czy herbaty. W przypadku przyrządzania naparów korzysta się nie z owocu, lecz z kwiatów.
By pitaja miała wyrazistszy smak, należy pokropić ją sokiem z cytryny.