6 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Niedawne wykopaliska archeologiczne dokonane przez Cyprus-American Archeplogical Research Institute odkryły browar na Cyprze, który ma 3.800 lat! Archeolodzy znaleźli dowody na wypalanie jęczmienia słodowego jako składnika bazowego oraz nasion fig, które najprawdopodobniej służyły do aromatyzowania napoju. Choć dowodzi to, że piwo warzono na Cyprze już tysiące lat temu, to nie był to bardzo popularny napój na Wyspie i dopiero w czasach nowożytnych udoskonalono jego produkcję. Dziś oprócz znakomitych win, likierów, brandy czy zivanii Cypr oferuje również dobre piwa produkowane w czołowych browarach Leon i Keo.
Leon to pierwsze cypryjskie piwo. Warzone jest od 1937 roku.
W 1962 r. produkcja została zawieszona, ponieważ firma nabyła licencję na lokalną produkcję Carlsberga, co uczyniło Cypr pierwszym krajem, który warzył Carlsberga poza Danią. W 2003 roku wznowiono produkcję piwa w browarze Photos Photiades pod Nikozją w oparciu o oryginalną recepturę. Leon charakteryzuje się silnym, bogatym smakiem oraz aromatem. Jest to piwo typu „All Malt” a do jego produkcji używa się wyłącznie słodu, chmielu i drożdży. Leon wyróżnił się spośród setek innych marek testowanych i ocenianych przez Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości (ITQI) w Brukseli zdobywając tam dwukrotnie nagrodę Superior Taste Award w latach 2013 i 2016.
Keo jest za to najpopularniejszym piwem na Cyprze.
Pomysł produkcji tego napoju powstał już w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, ale został zrealizowany dopiero w 1951 roku. Warzone jest w browarze Keo Limited w Limassol. Od roku 1958 do 1978 nastąpił duży zastój w spożyciu piwa ze względu na zawirowania polityczno-społeczne i chaos ekonomiczny. Dopiero dzięki rozwojowi turystyki, w późniejszych latach browar odrodził się na nowo i zaczął odnosić sukcesy komercyjne. Keo to piwo typu lager, z dolnej fermentacji, warzone ze słodu jęczmiennego o zawartości alkoholu 4,5%. Wzorowany jest na czeskim piwie Pilsner Urquell. Ma jasny słomkowy, klarowny kolor oraz wysoką, śnieżnobiałą, gęstą pianę. Posiada delikatny słodowo-chmielowy aromat ze zdecydowaną zbożową nutą, a w smaku jest bardzo lekki i orzeźwiający. Etykieta ma przyjemny żółty kolor, kojarzący się ze słońcem i wakacjami. W 1987 roku piwo zdobyło złoty medal na międzynarodowym festiwalu przemysłu piwowarskiego „The International Brewing Awards” w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, 20% firmy Keo znajduje się w rękach Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.
W północnej części Cypru skosztujemy z kolei dobrego, wysoko cenionego przez turystów, tureckiego pilsa Efes.
Na Cyprze znajduje się też kilka mikro-browarów, oferujących świeże piwa dla koneserów, a więc piwa kraftowe dolnej i górnej fermentacji typu stout, ale, porter, IPA i inne niszowe odmiany. Z ciekawszych, godnych polecenia marek warto wymienić Prime Microbrewery, Hula Hops Brewing czy Aphrodite’s Rock.
Cypr organizuje kilka piwnych festiwali, z których najsłynniejsze odbywają się w Limassol w czerwcu, w Pafos w lipcu i w Nikozji we wrześniu.