Departament Stosunków Pracy podsumował główne zmiany w przepisach wzmacniających prawa pracowników, takie jak obowiązek powiadamiania pracowników o warunkach zatrudnienia.
Urzędnicy, w jednym komunikacie, podsumowali zmiany, które już obowiązują po nowelizacji ustawy o ochronie wynagrodzeń.
Obecnie zabrania się płacenia pracownikom gotówką.
„Wynagrodzenia należy wpłacać na rachunek bankowy lub rachunek płatniczy wybrany przez pracownika albo czekiem wystawionym na nazwisko pracownika” – stwierdził departament.
Wydawanie odcinków wynagrodzeń (payslip) jest obowiązkowe i należy je wręczać pracownikom w ciągu pięciu dni roboczych od daty wypłaty wynagrodzenia – w formie drukowanej lub cyfrowej.
Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić – przez okres nie krótszy niż sześć lat – dokumentację dotyczącą każdego pracownika, zawierającą informacje dotyczące wynagrodzenia brutto i netto, a także ewentualnych potrąceń z wynagrodzenia oraz powodów takich potrąceń.
Ważną zmianą jest także „możliwość skazania każdej osoby, która w chwili popełnienia przestępstwa zajmowała w osobie prawnej [korporacji] stanowisko dyrektora, prezesa, kierownika, sekretarza lub inne podobne stanowisko, gdy zostanie udowodnione, że przestępstwo zostało popełnione za ich zgodą lub współudziałem.”
Departament stwierdził, że kolejną ważną zmianą jest uchwalenie na początku tego roku ustawy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach zatrudnienia. Utrzymuje to obowiązek pracodawców informowania pracowników na piśmie o zasadniczych warunkach zatrudnienia, przy jednoczesnym skróceniu terminu przekazania takich informacji.
„Informacja o istotnych warunkach zatrudnienia powinna zostać udzielona najpóźniej w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pracy, a o ewentualnych dodatkowych warunkach zatrudnienia najpóźniej w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy.”
Informacje te należy przekazać w formie drukowanej lub cyfrowej (elektronicznej). Jeżeli dane mają formę cyfrową, pracodawca musi upewnić się, że pracownik ma dostęp do tych informacji oraz że można je zapisać i wydrukować. Ponadto pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji przekazywania i odbioru korespondencji z tym związanej.
Informacje dotyczące warunków zatrudnienia muszą zawierać miejsce wykonywania pracy, charakter/rodzaj pracy, datę rozpoczęcia umowy, wynagrodzenie oraz uregulowanie niestałego rozkładu czasu pracy. O wszelkich zmianach warunków zatrudnienia należy powiadomić pracownika na piśmie tak szybko, jak to możliwe, najpóźniej w dniu, w którym zmiana staje się skuteczna.
Ponadto nowe prawo skraca maksymalny okres próbny do sześciu miesięcy. W przypadku nieobecności pracownika w pracy w okresie próbnym, pracodawca może przedłużyć okres próbny – nie dłużej jednak niż czas nieobecności.