Okazuje się, że obywatele krajów trzecich pracujących na Cyprze, pomimo odprowadzania składek, nie mają prawa do emerytury
Nie jest żadną tajemnicą, że na Cyprze, całkowicie legalnie, pracuje wielu obywateli innych krajów. Spotkamy tutaj zarówno obywateli Unii Europejskiej jak i krajów państw trzecich.
Zgodnie z prawem, jeżeli ktoś na Cyprze pracuje to odprowadza składki emerytalne.
Sprawa jest prosta w przypadku krajów unijnych: na podstawie unijnych przepisów (rozporządzenia UE 883/04 i 987/09) bez problemu można odzyskać swoje składki przenosząc je do systemu ubezpieczeń własnego kraju.
Problem pojawia się jednak w przypadku krajów spoza UE – Cypr musi zawrzeć w tej sprawie odpowiednie porozumienie, a do tej pory takowe podpisał jedynie z Wielką Brytanią, Egiptem, Kanadą, Australią, Szwajcarią, Serbią i Syrią. Obywatele pozostałych krajów nie mają praktycznie szans na uzyskanie dostępu do zapłaconych już składek.
Na problem ten zwróciły uwage władze Sri Lanki, które podejmują kroki dyplomatyczne w celu zabezpieczenia zwrotu składek na ubezpieczenia społeczne swoim obywatelom pracującym na Cyprze , którzy obecnie nie otrzymują żadnych świadczeń po opuszczeniu wyspy.
Członek parlamentu Lakshman Nipuna Arachchi poinformował, że zostaną podjęte działania w celu odzyskania składek na ubezpieczenie społeczne potrącanych z pensji pracowników ze Sri Lanki na Cyprze.
Około 7000 obywateli Sri Lanki pracuje na Cyprze, a spis powszechny z 2021 r. odnotował 6792 mieszkańców pochodzenia lankijskiego.
Pomimo obowiązkowego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne u swoich pracodawców, pracownicy ci nie mogą uzyskać dostępu do swoich składek po opuszczeniu Cypru.
Kolejne kraje stoją w kolejce.
Pytanie tylko czy cypryjski system to udźwignie.