Naukowcy twierdzą, że na Cyprze pyłu będzie coraz więcej.
Poziom pyłu w maju był najgorszy w tym miesiącu w ciągu ostatnich pięciu lat – pokazały najnowsze odczyty centrum badawczego Care-C w Instytucie Cypryjskim.
Odkrycia sugerują, że sytuacja na Cyprze ulegnie pogorszeniu, ponieważ zmiany klimatyczne prawdopodobnie zwiększą częstotliwość dni z zapyleniem.
Powołując się na badania, Cypr, wschodnia część Morza Śródziemnego i Bliski Wschód zostały uznane za światowe epicentrum zmian klimatycznych. Oczekuje się, że ekstremalne warunki pogodowe, które powodują wysoki poziom pyłu, będą się nasilać w ciągu następnych kilku dekad
Istnieje wiele konsekwencji częstych incydentów zwiększonego poziomu pyłu, w tym liczby pokazujące spadek widoczności z 38 km do 18 km. Tymczasem cząsteczki, które ograniczają widoczność, stanowią zagrożenie dla zdrowia
W miarę pogarszania się zmian klimatycznych, powodujących wyższe temperatury i suchsze warunki, ekstremalne zjawiska pogodowe lub zdarzenia w innych częściach świata prawdopodobnie dotkną również Cypr. Według Instytutu Cypryjskiego dym z niedawnych pożarów w Kanadzie wykryto również na Cyprze.
W maju stężenie zawieszonych cząstek stałych (SPM) o średnicy mniejszej niż 10 μm (PM10) zmierzone w Nikozji w Cypryjskim Obserwatorium Atmosferycznym i departamencie inspekcji pracy osiągnęło poziom 260 mg/m3. Wartości te są prawie sześciokrotnie wyższe od limitów jakości powietrza ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia, powiedział Care-C.
Ponadto epizody pyłu mogą również powodować problemy z oddychaniem. Podczas wdychania cząsteczki dostają się do płuc, co może powodować choroby układu oddechowego, problemy sercowo-naczyniowe oraz reakcje alergiczne w nosie i oczach.