Cypryjczycy są przeciwni wycofaniu monet jedno i dwu centowych – większość krajów jest za.
Badanie Eurobarometru pokazuje, że 61% obywateli Europy opowiada się za zniesieniem jedno- i dwucentowych monet euro, co odzwierciedla wysoki i stabilny poziom poparcia przy bezwzględnej większości we wszystkich państwach członkowskich strefy euro z wyjątkiem Cypru, Grecji i Hiszpanii.
Jak wynika z zapowiedzi Komisji Europejskiej, poparcie społeczne dla euro, jak wynika z najnowszego Eurobarometru Komisji Europejskiej, pozostaje bardzo duże. Z badania wynika, że 79% respondentów uważa, że istnienie euro jest pozytywne dla Unii Europejskiej (UE). Większość respondentów (71%) uważa również, że euro jest dobre dla ich kraju.
Ponadto według wyników badania poziom wsparcia dla mechanizmu odbudowy i zwiększania odporności, instrumentu stanowiącego podstawę NextGenerationEU, jest wysoki. Zdecydowana większość respondentów (68%) opowiada się za ideą planu naprawczego, który wspierałby wszystkie państwa członkowskie, pod warunkiem, że przeprowadzą one inwestycje i reformy ekologiczne, cyfrowe i społeczne.
W ankiecie poszukiwano także opinii obywateli na temat szeregu kwestii związanych z monetami i banknotami euro. Ustaliło, że 61% respondentów opowiada się za zniesieniem monet euro o nominałach 1 i 2 centów, co odzwierciedla wysoki i stały poziom poparcia przy większości bezwzględnej we wszystkich państwach członkowskich strefy euro z wyjątkiem trzech (Hiszpania, Cypr i Grecja).
Badanie Eurobarometr przeprowadzono w formie wywiadów z ponad 18 600 obywatelami 20 państw członkowskich strefy euro w dniach 7–15 października 2024 r. Pełne wyniki badania są dostępne tutaj.
Inne badanie, regularny Eurobarometr, publikowany 29 listopada, pokazuje, że poparcie dla euro osiągnęło bezprecedensowy poziom – 74% obywateli w całej UE i 81% obywateli w strefie euro ma o nim pozytywną opinię.