E-kalathi rozpoczyna fazę pilotażową… Rzeczywiste ceny 478 produktów i udział 22 supermarketów
Platforma elektroniczna e-kalathi wchodzi w fazę pilotażową w poniedziałek. W fazie początkowej obowiązują rzeczywiste ceny 478 produktów, które są codziennie dostarczane do supermarketów.
Dyrektor Służby Ochrony Konsumentów (CPS) Ministerstwa Energetyki, Handlu i Przemysłu, Konstantinos Karagiorgis, w oświadczeniach dla CNA poinformował, że ostateczna prezentacja platformy elektronicznej e-kalathi w supermarketach odbyła się w piątek, 7 lutego.
Wchodzi w fazę pilotażową, z prawdziwymi cenami, które będą codziennie podawane przez supermarkety, podczas gdy będą również wirtualni konsumenci, aby przetestować system i zidentyfikować możliwe problemy, które mogą się pojawić.
Faza pilotażowa będzie testowana przez 10 dni, zakończy się 20 lutego. Jeśli pojawią się drobne problemy, zostaną one poprawione, a wersja ostateczna zostanie zaprezentowana 4 marca.
4 marca konsumenci będą mogli monitorować ceny produktów uwzględnionych w e-kalathi w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, monitorować rynek, decydować o cenach na podstawie swoich danych finansowych i wysyłać swoje koszyki, które mogą chcieć kupić w wybranych przez siebie supermarketach
Wspomniał również, że platforma nie będzie statyczną platformą elektroniczną.
Będziemy stale monitorować potrzeby konsumentów i będziemy je kształtować i modyfikować w regularnych odstępach czasu, aby zaspokoić potrzeby użytkowe konsumentów
Odpowiadając na pytanie, Karagiorgis powiedział, że „to, co my, jako właściwy organ i jako ministerstwo, chcemy dać konsumentom, to zapewnienie przejrzystości, dostarczenie narzędzi, które będą monitorować rynek, będą mogli porównywać ceny za pomocą nowoczesnych narzędzi, zobaczyć ceny towarów konsumpcyjnych w różnych supermarketach i, w zależności od swoich danych, zdecydować, gdzie chcą dokonać zakupów”.
Uważamy, że zasadniczo promuje to przejrzystość przede wszystkim dla konsumentów, aby wiedzieli, jakie są ceny, a jeśli weźmiemy również pod uwagę fakt, że w trudnych czasach ekonomicznych konsument, zamiast chodzić od jednego supermarketu do drugiego, będzie miał, przynajmniej początkowo, dostęp do 478 produktów za pośrednictwem aplikacji, którą będzie mógł codziennie monitorować i samodzielnie podejmować decyzje – dodał.
Zapytany, czy produkty będą obejmować różne kategorie, powiedział, że początkowo wybrali 478 produktów, które stanowią podstawowy cotygodniowy zestaw produktów gospodarstwa domowego, ale ich głównym celem jest z pewnością dalsze wzbogacanie listy tych produktów w nadchodzącym okresie.
Na pytanie, ile supermarketów bierze udział w projekcie, Karageorgis powiedział, że w projekcie weźmie udział około 22 supermarketów.
Uważamy, że to narzędzie jest bardzo przyjazne dla użytkownika i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy udostępnić konsumentom właśnie takie narzędzie
Odpowiadając na pytanie, Pan Karagiorgis powiedział, że dostęp do platformy będzie mógł uzyskać każdy – aplikacja będzie dostępna zarówno w formacie internetowym, jak i w formie aplikacji na telefony.