Posłowie chcą zmusić rząd do montażu sekundników na skrzyżowaniach z zamontowanymi fotoradarami
Partie opozycyjne Akel i Elam zaproponowały prawo wymagające liczników czasu na światłach monitorowanych przez kamery . Liczniki wskazywałyby, jak długo zielone światło pozostaje przed zmianą na pomarańczowe i czerwone, co ma zapobiec niesprawiedliwym karom dla kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle w ostatniej chwili.
Zgodnie z propozycją władze miałyby trzy miesiące na zainstalowanie liczników po opublikowaniu ustawy. Jeśli nie dotrzymają terminu, kary za przejeżdżanie na czerwonym świetle w tych miejscach zostaną zawieszone do czasu zainstalowania liczników.
Posłowie Akel twierdzą, że środek ten zapewnia przejrzystość i uczciwość w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego.
Kierowcy muszą mieć jasną informację, kiedy nastąpi zmiana światła, aby uniknąć niesprawiedliwych kar
Ministerstwo transportu odrzuciło jednak tę propozycję, ostrzegając, że instalowanie timerów będzie kolidować z inteligentną sygnalizacją świetlną, która dostosowuje czas działania sygnalizacji świetlnej na podstawie bieżącego poziomu natężania ruchu.
Te zaawansowane systemy pomagają usprawnić przepływ ruchu i zmniejszyć opóźnienia. Stałe liczniki czasu uniemożliwiłyby im dostosowanie się do zmieniających się warunków drogowych – powiedział rzecznik ministerstwa.
Ile to już czasu czekamy na inteligentną sygnalizację świetlną…