Zapewne wielokrotnie zastanawialiście się dlaczego odczuwamy trzęsienia ziemi na Cyprze, i co jest tego przyczyną.
Cypr leży w tzw. strefie sejsmicznej, a całą wyspę można uznać za obszar szczególnie narażony na trzęsienia ziemi. Szacuje się, że w tej części świata występuje 15% światowych trzęsień ziemi.
Najbardziej podatnym na trzęsienia ziemi obszarem Cypru jest strefa przybrzeżna rozciągająca się od Pafos przez Limassol i Larnakę do Famagusty.
Trzęsienia ziemi to naturalne zjawiska, których człowiek nie może uniknąć i bardzo trudno jest je przewidzieć. Powodują je albo ruchy płyt tektonicznych albo naprężenia wewnątrz skorupy ziemskiej.
Cypr położony jest na skraju płyt tektonicznych, na południowej granicy płyty eurazjatyckiej i południowej krawędzi płyty anatolijskiej, co powoduje ich koligacje.
Ostatnie duże trzęsienie o sile 6,8 miało miejsce w 1996 roku i było najsilniejsze na wyspie od 120 lat. Z kolei największym trzęsieniem ziemi na Cyprze było to w Pafos z 11 maja 1222. Spowodowało ono całkowite zniszczenie miasta i śmierć większości jego mieszkańców. Jest to główny powód dlaczego zabytki antyczne na południowym wybrzeżu Cypru są w tak kiepskim stanie. Po trzęsieniu ziemi przyszła niszczycielska fala tsunami, która dopełniła pogromu. Magnituda sięgnęła wówczas 7-7,5 stopnia w skali Richtera, a zjawisko było jednym z największych w historii Bliskiego Wschodu, odczuwalnym w całym regionie aż po Egipt i Libię.