Sowy płomykówki praktycznie rozwiązały problem gryzoni na Cyprze
Naturalne rozwiązanie problemu gryzoni na Cyprze okazuje się niezwykle skuteczne, a płomykówka okazuje się potężnym sojusznikiem w ograniczaniu stosowania toksycznych rodentycydów.
Od czasu uruchomienia ogólnokrajowej inicjatywy w 2021 r. zużycie rodentycydów spadło nawet o 60 procent , oferując przyjazną dla środowiska alternatywę dla chemicznego zwalczania szkodników.
Haris Nicolaou, koordynator krajowego planu działań na rzecz ograniczenia stosowania rodentycydów w Ministerstwie Rolnictwa, uznał wyniki za bardzo obiecujące.
Płomykówka spełnia tę samą funkcję, którą dawniej pełniły rodentycydy, tyle że bezpłatnie i w sposób, który szanuje naturę – powiedział agencji Cyprus News Agency (CNA).
Program, którego roczny budżet wynosi 65 000 euro, obejmuje wiele departamentów rządowych, w tym departament leśnictwa, departament rolnictwa, służby weterynaryjne, służbę ds. zwierzyny łownej i fauny oraz BirdLife Cyprus. Razem mają na celu ograniczenie stosowania toksycznych przynęt na polach i zastąpienie ich biologiczną kontrolą szkodników przy użyciu płomykówek.
Płomykówki to naturalni łowcy gryzoni. Jedna para może zjeść do 6000 gryzoni rocznie .
Zamiast rozsiewać chemiczne przynęty i szkodliwe substancje, zachęcamy do obecności płomykówek, które pomagają naturalnie kontrolować populację gryzoni – wyjaśnił Nicolaou.
W ramach planu budowane i rozprowadzane są specjalne budki lęgowe.
Te gniazda są umieszczane w strategicznych miejscach przez lokalne rady, rolników i hodowców zwierząt gospodarskich. Celem jest zwiększenie populacji płomykówki w kluczowych obszarach, gdzie inwazje gryzoni są powszechne
Oprócz rozmieszczenia gniazd, naukowcy badają również biologię płomykówek poprzez śledzenie i monitorowanie. Kamery gniazdowe i techniki obrączkowania ptaków pomagają ekspertom zrozumieć ruch i zachowanie sów, zapewniając skuteczność programu.
Prowadzone są również kampanie edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości wśród rolników, władz lokalnych i ogółu społeczeństwa .
Musimy promować znaczenie płomykówek i zachęcać ludzi do utrzymywania i ochrony ich obecności na obszarach wiejskich – powiedział Nicolaou.
Inicjatywa przyciągnęła międzynarodową uwagę, a Cypr stał się pierwszym krajem europejskim, który przyjął płomykówki jako podstawową metodę biologicznego zwalczania gryzoni. Na niedawnej konferencji w Grecji eksperci podkreślili pionierską rolę kraju w zrównoważonym zarządzaniu szkodnikami.
Nicolaou ma nadzieję na dalszą redukcję stosowania środków gryzoniobójczych i wzrost populacji płomykówki.
Im więcej płomykówek mamy, tym mniej chemikaliów potrzebujemy. To jest korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska