W chwili obecnej program wznowiono w Pafos – ma zostać rozszerzony na inne cypryjskie szkoły
Program polegający na zbieraniu zużytego oleju kuchennego z gospodarstw domowych w celu przerobienia go w biodiesel, został ponownie uruchomiony w czwartek po pięciu latach bezczynności.
Mobilna jednostka zajmująca się edukacją ekologiczną firmy Akti, zatrudniająca zespół naukowy organizacji pozarządowej, odwiedza szkoły, aby prezentować interaktywne eksperymenty dotyczące szerokiej gamy technologii środowiskowych. Obejmują one proces przekształcania oleju spożywczego w biodiesel, rozwiązania oszczędzające wodę i energię, odnawialne źródła energii oraz stosowane techniki kompostowania
Ten innowacyjny program środowiskowy i edukacyjny, zwany po grecku „Tiganokinisi”, został wznowiony w czwartek w Pafos we współpracy z gminą i drugą szkołą podstawową Yeroskipou, w obecności komisarz ds. środowiska Kleilii Vassiliou.
Tiganokinisi to zintegrowany przykład gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest jednym z najważniejszych celów Unii Europejskiej – powiedział prezes zarządu Akti dr Michalis Loizides.
Pokazujemy młodym Cypryjczykom, jak toksyczne odpady, zużyty olej do smażenia, gdy są odpowiednio zarządzane, stają się ważnym„ paliwem ”dla edukacji i innowacji.
Poprzez ten namacalny przykład właściwego recyklingu i ponownego użycia, z udziałem naszych uczniów, promujemy odpowiedzialność środowiskową i społeczną w szkołach na Cyprze – powiedział.
Vassiliou pogratulował Akti pracy i pochwalił znaczenie inicjatyw takich jak Tiganokinisi na ścieżce kraju w kierunku zielonego wzrostu.
Tiganokinisi został uruchomiony w 2011 roku i od tego czasu jest pionierem recyklingu zużytego oleju kuchennego z gospodarstw domowych oraz przekształcania szkodliwych odpadów w „paliwo” w celu poprawy edukacji ekologicznej, innowacyjnych technologii środowiskowych i poprawy zielonej infrastruktury w szkołach.
Projekt jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i jest realizowany we współpracy z organizacją non-profit Akti Centrum Studiów i Badań Instytutu Pedagogicznego, w celu promowania zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności za środowisko i współpracy między partnerami społecznymi w celu wzmocnienia zrównoważonego szkoły.
W ramach programu, realizowanego w 450 szkołach na Cyprze, od 2011 roku do chwili obecnej zebrano ponad 1000 ton zużytego oleju spożywczego, który w przeciwnym razie zostałby wyrzucony na śmietnik, co miałoby ogromny wpływ na środowisko.