Cypr wydłużył urlop macierzyński z 18 do 22 tygodni dla pracujących matek, które mają drugie dziecko oraz do 26 tygodni dla trzeciego i kolejnych dzieci.
5 listopada 2021 r. weszła w życie nowelizacja cypryjskiej ustawy o urlopach macierzyńskich (ustawa o ochronie macierzyństwa z 1997 r.).
Długo to trwało, bo aż 24 lata, zanim cokolwiek się zmieniło, a tymczasem zgodnie z rozporządzeniem europejskim uchwalenie ustawy o urlopie rodzicielskim ma nastąpić do sierpnia 2022 r., a Pani Minister Pracy, Zeta Aimilianidou, zapowiedziała, że zostanie ona przedłożona Sejmowi wiosną 2022 r.
Propozycja ustawy dotyczy między innymi przedłużenia urlopu tacierzyńskiego do 26 tygodni czy dodatkowe dwa tygodnie tacierzyńskiego po urlopie macierzyńskim.

5 listopada 2021 r. weszła w życie nowelizacja cypryjskiej ustawy o urlopach macierzyńskich (ustawa o ochronie macierzyństwa z 1997 r.).
Wszystkie te propozycje wywołały burzę wśród członków Rządu. Że za drogo, że dlaczego dla ojca, kiedy ustawa jest o macierzyństwie.
Rzeczywiście urlop macierzyński, z definicji, jest to urlop przyznawany kobietom po porodzie. Celem urlopu jest odzyskanie sił po porodzie oraz opieka nad dzieckiem. Praktycznie we wszystkich krajach Europy urlop ten jest całkowicie płatny i ten tacierzyński miałby być również 100% płatny.
ZOBACZ TAKŻE:
>>> Dłuższy macierzyński >>>
Co koniec końców postanowi Rząd, w kraju gdzie matki po czterech miesiącach wracają do pracy a opiekę nad dzieckiem zwykle przejmują babcie, zobaczymy.