Cypr wysyła za granicę rocznie około 5000 psów i kotów. Porzuconych, bezdomnych, torturowanych, ale nie tylko.
W ciągu minionych 7. lat około 30000 psów znalazło dom głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt twierdzą, że zastosowane w procedury były zgodne z prawem. Koszt transportu ponoszą odbiorcy i przyszli opiekunowie zwierząt za granicą.
Dane te zostały dostarczone podczas dyskusji nad projektem ustawy o przedłużeniu licencji na schroniska dla zwierząt na kolejne 48 miesięcy. W praktyce oznaczałoby to kolejne 17 miesięcy, ponieważ przedłużenie miało moc wsteczną. Służby weterynaryjne zostały poproszone o udział w następnym spotkaniu.
Nie ma powodu, aby uchwalać przepisy, które po raz kolejny zmiecie problemy pod dywan – twierdzą posłowie w Komisji ds. Środowiska.
Naszą główną troską jest dobro zwierząt i ludzi, którzy są zaangażowani w te schroniska.
Posłowie wezwali Państwo do udzielenia praktycznego wsparcia schroniskom i podkreślili potrzebę wprowadzenia ścisłej kontroli warunków życia i opieki nad zwierzętami w tych schroniskach.
Posłowie poinformowali że na przykład tuż obok rzeźni i oczyszczalni ścieków, znajdujących się w pobliżu okupowanych terenów, znajdują się schroniska dla psów i kotów.
W tych warunkach, można chyba powiedzieć że dochodzi do znęcania się nad zwierzętami.
Czy zmiany dojdą do skutku, czy schroniska dla zwierząt otrzymają należyte wsparcie, czy tylko szybkie procedury adopcyjne będą chwałą dla Rządu?