Od września rusza nowy typ szkoły na Cyprze – techniczne gimnazjum. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę już w nowym roku szkolnym. Władze edukacyjne rozpoczęły rekrutację i informują, że wnioski należy składać do 16 czerwca.
Niezależnie od miejsca zamieszkania
Nowa szkoła techniczna zostanie uruchomiona w dwóch lokalizacjach: w Nikozji (Gimnazjum Agios Stylianos) oraz w Limassol (Gimnazjum Polemidia). Co istotne, będzie miała otwarty charakter – oznacza to, że uczniowie będą mogli aplikować bez względu na miejsce zamieszkania.
Rekrutacja już trwa. Rodzice uczniów zainteresowanych nauką w technicznym gimnazjum powinni złożyć odpowiedni formularz rejestracyjny drogą mailową do właściwego Biura Oświaty Średniej Ogólnej w swoim regionie – najpóźniej do poniedziałku 16 czerwca.
Ministerstwo zapowiedziało też, że w najbliższych dniach zorganizuje konferencję prasową, podczas której dokładnie przedstawi cele i założenia nowego modelu nauczania. Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz programu nauczania dostępne są już na stronie internetowej resortu edukacji.
Nowy typ gimnazjum ma wypełnić lukę między edukacją ogólną a techniczną, dając uczniom szansę na zdobycie praktycznych umiejętności już od najmłodszych lat. Jak zaznaczają władze, to odpowiedź na potrzeby rynku pracy i współczesnej gospodarki.
FAQ
Czy szkoła techniczna będzie dostępna tylko dla mieszkańców Nikozji i Limassol?
Nie. Można się zapisać niezależnie od miejsca zamieszkania – obowiązuje tzw. otwarta strefa edukacyjna.
Do kiedy można złożyć wniosek?
Najpóźniej do poniedziałku 16 czerwca 2025 r. drogą mailową.
Gdzie znajdę więcej informacji?
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji – w opublikowanym ogłoszeniu o naborze.