Komisja Europejska domaga się zwrotu kwoty 68 608 438,46 euro w związku z nieprawidłowościami w przetargach.
Ministerstwo Energii, Handlu i Przemysłu otrzymało pismo Komisji Europejskiej, w którym odnotowuje możliwe nieprawidłowości, jakie miały miejsce w okresie oceny przetargu na budowę i eksploatację Terminalu Magazynowania i Regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w Vassiliko.
Zagadnienia te dotyczą kryteriów oceny konsorcjum China Petroleum PipelineEngineering Co. Ltd., Metron Energy Applications SA, Hudong-Zhonghua Shipbuilding (Group) Co. Limited i Wilhelmsen Ship Management Limited, jak zauważono.
„W piśmie zarzucono dwa istotne naruszenia. Pierwsza dotyczy kryteriów udzielenia zamówienia danemu konsorcjum (grudzień 2019 r.), a druga dotyczy podpisania umowy dwustronnej po zatwierdzeniu dodatkowych 25 mln euro (czerwiec 2022 r.)” – dodaje.
Komisja Europejska w wyniku powyższego „domaga się zwrotu kwoty 68 608 438,46 euro, czyli kwoty sponsoringu europejskiego wypłaconego dotychczas ETYFA, jako umawiającej się stronie Konwencji”.
Projekt o nazwie „Cyprus Gas 2 EU” jest projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania i był finansowany z dotacji europejskiej w wysokości 101 mln euro.
Departament Energii, Handlu i Przemysłu twierdzi, że zgodnie z planem odpowie Komisji Europejskiej na stanowiska wymienione w piśmie w ciągu 30 dni.
„Priorytetem rządu pozostaje obrona interesów Republiki Cypryjskiej i w tym kierunku wspiera on pod każdym względem toczące się śledztwo, w pełnej współpracy z władzami europejskimi i od pierwszej chwili, zgodnie ze ścisłymi instrukcjami swojego Prezydenta ds. Demokracji, aby przeprowadzić pełne dochodzenie w sprawie faktów i wykazać zerową tolerancję dla ewentualnych nielegalnych działań” – stwierdza.
Zaangażowanie rządu koncentruje się jednocześnie na dążeniu do jak najszybszego zakończenia ważnego projektu energetycznego w Vassiliko – podsumowuje ministerstwo.
Zespół jednostki ds. przestępstw finansowych prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie domniemanych przestępstw związanych z projektem terminalu skroplonego gazu ziemnego Vasiliko, a w szczególności związanych z realizacją prac i procesem przyznawania kontraktu.
Rzecznik policji Christos Andreou poinformował, że trzyosobowy zespół podlega nadzorowi Europejskiej Prokuratury, która jako pierwsza zwróciła uwagę lokalnych władz na kwestię możliwych nieprawidłowości.
Andreou dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba ze względu na ogromną ilość dokumentów i zeznań, do zespołu dołączą kolejni członkowie; zespół rozpoczął już przeglądanie stosownych dowodów otrzymanych z Biura Audytora Generalnego.