Po latach negocjacji, układ zbiorowy w branży hotelarskiej, został oficjalnie podpisany
W czwartek w południe w Ministerstwie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podpisano przedłużenie Układu Zbiorowego Pracy w Hotelarstwie do 2027 r.
Umowa została podpisana pomiędzy związkami zawodowymi SEK i PEO oraz stowarzyszeniami zawodowymi hotelarzy STEK i PASYXE, w obecności Ministra Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Yiannisa Panagiotou.
Minister w swoich oświadczeniach po podpisaniu umowy stwierdził, że podpisanie porozumienia w sprawie odnowienia układu zbiorowego branży hotelarskiej zapewnia stabilność i regularność w długoterminowej perspektywie do końca 2027 roku.
Podziękował związkom zawodowym i stowarzyszeniom pracodawców za wkład w porozumienie, „które pozwoli na płynną realizację pozytywnych perspektyw branży hotelarskiej na najbliższe lata”. Pozytywna reakcja obu stron na uczciwą próbę mediacji podjętą przez Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie Kodeksu stosunków pracy potwierdza wartość konstruktywnej współpracy pomiędzy pracownikami, pracodawcami i państwem – dodał.
„Wartość swobodnych rokowań zbiorowych dla skutecznej regulacji stosunków pracy potwierdza podpisanie dzisiejszego porozumienia, które powstało po wielu miesiącach konsultacji, dyskusji, rozbieżności i zbieżności” – powiedział p. Panagiotou.
„Patrzę optymistycznie w przyszłość i wierzę, że optymizm zostanie potwierdzony poprzez zbiorową odpowiedzialność za pokój pracy i sprawiedliwość społeczną. Nasz kraj idzie naprzód z pewnością siebie i optymizmem, a my wszyscy jesteśmy towarzyszami podróży na tej drodze” – zauważył.
Umowa została zawarta na cztery lata i obejmuje okres od 1.1.2024 r. do 31.12.2027 r. i zawiera ważne postanowienia mające na celu poprawę warunków pracy w branży, takie jak podwyżkę jako ryczałt w wysokości 240 euro za rok 2024, podwyżki wynagrodzeń (łącznie w wysokości 7% przez trzy lata do końca 2027 roku), 13. wynagrodzenie dla wszystkich pracowników hoteli..
Ponadto następuje podwyżka składki pracodawcy na Fundusz Zapomogowy (Provider Found) od 1.01.2026 r. do 5,25% i od 1.01.2027 r. do 5,50%, dodatek za pracę w dni świąteczne z podwójnym wynagrodzeniem dla osób pracujących w Boże Narodzenie, Nowy Rok i w Niedzielę Wielkanocną, dodatek za pracę przerwaną (split) w konfiguracji 20% dziennego wynagrodzenia (maksymalnie 155 euro miesiecznie) i utworzeniem nowej skali wynagrodzeń dla nowych pracowników.
Prezes PASYXE Thanos Michaelidis powiedział, że „dziś jest dobry dzień dla branży hotelarskiej i naszej gospodarki”. Zauważył, że porozumienie utrzymuje stabilność i spokój pracy w branży, kończąc jednocześnie okres niepewności. „Teraz wzywa się pracodawców i ruchy związkowe do pracy w duchu współpracy i konsensusu, aby zapewnić, że branża hotelarska pozostanie ważnym filarem rozwoju turystyki i ogólnie gospodarki cypryjskiej” – dodał.
Prezes STEK, Akis Vavlitis, powiedział, że ostatecznie ze wszystkich stron zwyciężyła powaga i odpowiedzialność. „Jako STEK wierzymy, że umowa jest wyważona, dodatkowo chroni prawa pracowników, a jednocześnie służy dobrym interesom pracodawców, umożliwiając im, ponieważ wygasa w 2027 r., przygotowanie biznesplanów”. Zauważył również, że równowaga jest bardzo delikatna i wszystkie strony muszą przyczynić się do jej wdrożenia.
Sekretarz generalny OUXEKA-SEK, Michalis Fragou, stwierdził, że umowa jest kamieniem milowym dla branży hotelarskiej, wzmacniającym ochronę pracowników i zapewniającym lepsze warunki pracy. „Uzgodnienia te odzwierciedlają znaczenie współpracy pracodawców, pracowników i państwa, zapewniając trwałość i perspektywy wzrostu sektora” – zauważył.
Sekretarz Generalny SYXKA-PEO, Neophytos Timinis, powiedział, że „dziś jedno koło się zamyka, a drugie otwiera”, podkreślając, że wraz z odnowieniem Branżowego Układu Zbiorowego determinacja pracowników, aby domagać się jego wdrożenia w stosunku do wszystkich pracowników wszystkich hotelarzy, stwierdzając że jest to cel, który został postawiony do czasu realizacji kontraktu.
Partnerzy społeczni złożyli podziękowania Ministrowi Pracy za wkład w osiągnięcie porozumienia, a także Dyrektorowi Służby Mediacji Ministerstwa Pracy Andisowi Apostolou.