Już wkrótce w miastach obowiązywać będą strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h

Ministerstwo Transportu, Komunikacji i Robót Publicznych rozpoczyna realizację projektu mającego na celu ustanowienie w miastach stref, w których pojazdy silnikowe będą mogły poruszać się z prędkością do 30 km/h.
Właściwy minister Alexis Vafeadis poinformował o tym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Minister Transportu, w oświadczeniach po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, powiedział, że podczas spotkania „mieliśmy okazję omówić szeroki zakres kwestii, których zasadniczym celem jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
Pan Vafeadis odniósł się w szczególności do dwóch konkretnych kwestii, „które szczegółowo omówiliśmy” – jak stwierdził.
Jednym z nich są osobiste urządzenia do mobilności, tzw. e-hulajnogi, dla których, jak wyjaśnił, opracowano plan działania, „w ramach którego zamierzamy zaproponować zalecenia i znaleźć środki, które podniosą bezpieczeństwo na drogach”.
Dodał, że intencją jest uregulowanie korzystania z tych urządzeń, a ostatecznym celem jest „ograniczenie liczby wypadków i zapobieganie im”.
„Najważniejszą rzeczą jest zapobieganie wypadkom, które mogą zdarzyć się w przyszłości” – kontynuował.
Następnie poinformował, że Ministerstwo Transportu rozpoczyna działania mające na celu wdrożenie projektu polegającego na wprowadzeniu stref ograniczenia prędkości do 30 km/h w ośrodkach miejskich.
Po wzmiance o tym, że wypadków drogowych w centrach miast jest znacznie więcej niż na drogach międzymiastowych, powiedział, że „jest to działanie, które poprawi bezpieczeństwo na drogach i zachęci pieszych i rowerzystów do korzystania z sieci drogowej i chodników w obszarach znajdujących się w centrach miast.
W tym celu – powiedział – „ogłosimy plan dofinansowania działań gminnych kwotą pół miliona euro z budżetu Ministerstwa Transportu”, aby współfinansować działania, które gminy zdecydują się wdrożyć w celu wdrożenia strefy 30 km.
Minister transportu powiedział również, że omawialiśmy kwestię funkcjonowania komisji zajmujących się rozwiązywaniem problemów. Dodał, że zalecenia dotyczące niektórych działań przedstawione przez ETEK zostały przekazane tym komisjom. „Wszystkie te kwestie zostaną przedstawione Radzie na następnym posiedzeniu” – dodał.
Minister Sprawiedliwości stwierdził, że Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zajmuje się sprawami ważnymi, bardzo interesującymi i poważnymi.
Dodał, że wśród kwestii podlegających Ministerstwu Sprawiedliwości zwrócił uwagę na informacje dotyczące szkoły kształcącej osoby popełniające wykroczenia drogowe.
Po stwierdzeniu, że „ta kwestia, która jak wiadomo jest czasochłonna, została w końcu rozwiązana i weszła w fazę realizacji”, stwierdził, że poinformowano go, iż po przygotowaniu warunków oferty ogłoszono stosowne oferty, których termin składania upływa 28 marca.
Według Ministra Sprawiedliwości, w międzyczasie pojawiło się zainteresowanie i zgłoszono konkretne pytania do Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące warunków ofert, na które już udzielono odpowiedzi. Oczekuje się, że odpowiednia ocena zostanie przeprowadzona po zakończeniu procesu składania ofert.